جواب جمع آوری اطلاعات صفحه ۹۶ کتاب علوم تجربی پایه ششم درباره ی بیماری وبا اطلاعات جمع آوری کنید از سایت نکس لود دریافت کنید.

جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

مهدی : یک بیماری عفونی است که در روده باریک اتفاق می افتداین بیماری با خوردن آب آلوده ، ماهی نپخته و یا صدف ها وارد بدن می شود در کشور ما بیشترین راه ابتلا به این ویروس از طریق سبزیجات آلوده می باشد. سبزی‌هایی که در هنگام کاشته شدن با کود انسانی تغذیه می‌شوند دارای بیشترین آلودگی هستند. این بیماری تا الان 7 بار در جهان همه گیری داشته است. اما امروزه بیشتر در کشورهای جهان سوم به علت وضعیت بهداشتی نامناسب و آب های آلوده دیده می شود. آغاز ناگهانی اسهال رقیق شدید و بدون درد و تب از نشانه‌های بیماری وبا است. غالبا این بیماری با تب همراه نیست شاید کمتر از 5 درصد مبتلایان دچار تب شوند. فرد مبتلا به شدت حتی 30 لیتر درروز آب دفع می کند و نهایتا می تواند به مرگ منجر شود.

صابر صدیقی : بعضی افراد هستند که برای اینکه از کسی سودی ببرند با آن دوست می شوند.وقتی دوستش شاد است کنار او هستند و وقتی گرفتاری دارد او را رها میکنند.این گونه دوستانی مانند مگس های هستند که دور شیرینی جمع می شوند و وقتی تمام شد می روند.

نویسنده : وبا عفونتی در روده ی کوچک است. عامل بیماری زایی وبا نوعی باکتری(ویبریوکلرا)است. این بیماری موجب اسهال خیلی شدید می گردد. افراد با خوردن و نوشیدن غذا و یا آب های آلوده به این باکتری بیمار می شوند.
این باکتری در میوه ها، سبزیجات خام و محصولات دریایی آلوده وجود دارد. در هوای گرم رشد این باکتری زیاد می گردد.
از جمله علائم این بیماری:درد شکمی، عطش زیاد، تهوع، اسهال، خشک شدن دهان و پوست، سریع شدن ضربان قلب و… هستند.
پیشگیری از وبا:شستن مرتب دست ها با آب صابون ، مخصوصا بعد از دستشویی و قبل از خوردن غذا، تصفیه آب، نوشیدن آب های جوشیده شده،
استفاده از غذاهای خوب پخته شده، استفاده از میوه هایی که پوست آن ها قابل گرفتن باشد مثل:پرتقال و خودداری از مصرف لبنیات غیرپاستوریزه.