جواب فعالیت صفحه ۸۳ کتاب علوم تجربی پایه هفتم در مورد پوشش رنگ لباس و روش گرم کردن منزل مسکونی و عایق بندی ساختمان ها در نواحی سردسیر و نواحی گرمسیر تحقیق کنید از سایت نکس لود دریافت کنید.

جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

مهدی : پوشش در مناطق سرد سیر از چرم و پشم ضخیم و عایق اما در مناطق گرمسیر از پارچه های نخی و نازک می باشد. درنواحی سرد سیر از رنگ تیره استفاده شده تا بدن گرمای نور خورشید را بیشتر جذب کند. در نواحی گرمسیر لباس ها روشن تا گرمای کم تری جذب بدن شود. دیوار ساختمان ها را از سنگ و چوب و خاک می سازند این مواد نارساناهستند و در ایام سرد سال گرما از داخل به بیرون نمی رود و در ایام گرم سال گرما به داخل خانه نفوذ نمیکند در مناطق سرد سیر عایق بندی اهمیت بیشتری دارد بنابراین از پنجره دوجداره دیوار ها و سقف های عایق پوش با یونولیت و پشم و شیشه استفاده می شود.

نویسنده : نوع پوشش و رنگ لباس در مناطق گرمسیر و سردسیر
مفهوم رنگ برای ما از همان آغاز زندگی پدیـده ای قابل درک بوده است و آن را بدون کوچکترین تلاش فکری، مشـاهده و درک می کردیم. هر فردی به نسبت شرایط روحی، جغرافیایی و فرهنـگی سیلقه ای خاص و برداشتـی مشخص از رنگ های متنوع دارد. همین طور مردم هر ملتی بر حسب شرایط حاکم، عقاید و باورها، اشتراکات جمعی و طبیعت آن سرزمین ممکن است ارزشی خاص و درکی مشخص از رنگ ها داشته باشند.
یکی از مشخصه های قابل توجه در این لباس ها رنگ وریتم بکارگیری آن است. رنگ شاد این لباس ها به آنها جلوه ای خاص داده است. البته این تنوع رنگی را در تمامی لباس های محلی ایران می توان مشاهده کرد. این لباس های محلی با توجه به آب و هوا، طبیعت، آداب و رسوم و عقاید مردم مناطق مختلف از تنوع رنگ و شکل برخوردار است.پوشش و رنگ لباس مناطق سردسیر
مردم در مناطق سردسیر با توجه به اقلیم آب و هوای سرد بیشتر لباس های ضخیم با رنگ های تیره به خاطر جذب بیشتر نور می پوشند معمولا لباس های استین دار و یخه بلند در این مناطق بیشتر به چشم می خورد اکثریت مردان و زنان در این مناطق لباس های زیر ضخیم علاوه بر لباس هایی که بر تن دارند می پوشند .زنان در این مناطق معمولا صورت خود را پوشش می دهند تا سرمای هوا آسیبی به پوست آنها وارد نکند همچنین در بعضی از مناطق عشایری مردان و زنان از روی لباس خود جلیقه های می پوشند که به جان تن معروف است برای حفاظت در مقابل سوز سرما.
پوشش و رنگ لباس در مناطق گرمسیر
مرد مناطق گرمسیر بیشتر لباس های روشن و نازک می پوشند تا در مقابل گرما در امان باشند لباس های نازک و رنگ روشن روان انسان را درجاهای گرم آرام می کند افراد در این مناطق بیشتر از رنگ های سفید ،آبی اسمانی ،سبز روشن و …استفاده میکنند لباس های بدون آستین و یخه باز البته در مناطقی که گرمای شرجی دارد معمولا متداول است .
در مناطق خشک و کویری معمولا زنان نقاب های بر چهره دارند که ازپوست آنها درمقابل آفتاب سوزان محافظت می کنند وزنان و مردان بیشتر از لباس های بلند استفاده میکنند تا از سوختگی اعضای بدن آنها جلوگیری شود و گردش هوای کافی در بدن ایجاد شود .
عوامل مؤثر در انتخاب رنگ لباس ها به طور خلاصه عبارتند از:
سن: معمولا کودکان از رنگ های زنده و خالص و بزرگسالان از رنگ های پخته و مرکب خوششان می آید.
زمینه های هوشی و عاطفی. سلامت جسمی. سلامت روح و حالت های روانی افراد.
فصول سال: معمولا توجه انسان در تابستان به رنگ های روشن و در زمستان به رنگ های تیره معطوف می گردد. موقعیت جغرافیایی: نوع محیط اجتماعی از قبیل کوهستانی بودن، کویری بودن، ساحلی بودن و یا مناطق ابری و آفتابی نیز در انتخاب رنگ تأثیر زیادی دارند. مثلا زنان روستایی شمال به دلیل محیط همواره سبز از لباس های رنگارنگ استفاده می کنند.
فرهنگ جامعه: انتخاب رنگ به خصوصیات اجتماعی و فرهنگ جامعه نیز بستگی دارد.
نوع جامعه: نگرش شهری و روستایی به رنگ ها، متفاوت است. شهری ها معمولا رنگ های سرد مثل آبی و سبز را می پسندند و روستاییان به رنگ های گرم نظیر قرمز یا اشباع شده و نقوش الوان تمایل نشان می دهند.طبقه اجتماعی از لحاظ اقتصادی: افراد کم درآمد معمولا جذب رنگ های براق و سریع می شوند و پردرآمدها رنگ های سبک و مرکب و ملایم و ظریف را انتخاب می کنند.