جواب فعالیت صفحه ۸۹ کتاب مطالعات اجتماعی ششم دبستان روز ۱۰ اردیبهشت در تقویم روز ملی خلیج فارس نامیده شده است علت چیست از سایت نکس لود دریافت کنید.

نام گذاری 10 اردیبهشت ماه روز خلیج فارس

روز 10 اردیبهشت در تقویم روز ملی خلیج فارس علت چیست

اتحادیه عرب از سال ۱۹۶۴ رسماً نام خلیج‌فارس رابرای عرب زبانان ممنوع کرده‌است اما در ایران رسانه‌های گروهی تا سال ۱۳۸۱ در این مورد سکوت کردند و مطبوعات حاضر نبودند پژوهش‌های دفاع از نام خلیج‌فارس را چاپ کنند آنچه منتشر شد، یک جلد اطلس و دو جلد کتاب در تیراژ بسیار اندک بود که دایره کاربرد آن از چند کتابخانه و استاد دانشگاه فراتر نرفت. اما از سال ۱۳۸۱ با آمدن وب سایت و وبلاگ‌های فارسی رسانه‌های گروهی از انحصار خارج شد و وضعیت تغییر کرد و اولین وبلاگها و پژوهشها در دفاع از نام خلیج‌فارس منتشر شد موجی ایجاد شد که محافل رسمی مجبور به دنباله روی از این موج گردید. از ابتدای دهه ۱۳۷۰ که تلویزیون‌های ماهواره در کشور رایج شد بخش آگاه جامعه فرهنگی و کوشندگان مسائل اجتماعی و فرهنگی متوجه شدند که تلویزیون‌های خبری عربی و رسانه‌های گرهی کشورهای عربی حتی در بخش‌های غیر عربی و بخصوص انگلیسی تحریف نام خلیج‌فارس را بطور گسترده‌ای انجام می‌دهند.

با توجه به حقانیت و کاربرد مستمر تاریخی این نام در همه زبانها و زمان‌ها و در جهت مقابله با تحریف گران و یادآوری اهمیت پاسداری از این نام کهن، طرفداران این میراث گران‌بها اقدامات خود را از سال ۱۳۸۰ در دفاع از آن یکپارچه‌تر و منسجم تر کردند و راهکارهای حفاظت از نام خلیج‌فارس را در جلسات و سمینارهای متعدد به اطلاع مقامات رساندند. پس از تحریف نام خلیج‌فارس در اطلس مشهور جهانی به نام نشنال جئوگرافیک که از سال تأسیس ۱۸۸۸ همواره نام خلیج‌فارس را بکار برده برای اولین بار در نسخه جدید در آبان سال ۱۳۸۳ نام جدیدی را در کنار نام بین‌المللی خلیج‌فارس قرار داد. خشم و اعتراض عمومی در میان فعالان اجتماعی و فرهنگی داخل و خارج نسبت به این تحریف غیر علمی صورت گرفت و پس از ارسال هزاران ایمیل و نامه اعتراضی و یک طومار اینترنتی (پتیشن) با بیشتر از ۱۲۰ هزار امضاء به مؤسسه مذکور، مدیر مؤسسه مشهور آمریکایی ضمن عذرخواهی از ملت ایران، قول داد اشتباه خود را جبران کند.

این پیروزی نشان داد که با اتحاد می‌توان کارهای بزرگ کردو از تخریب و جعل هویت یک ملت بزرگ جلوگیری کرد. رسانه‌های گروهی عربی بطور بی‌سابقه‌ای خبر را بدون تفسیر اما بعضی با تمسخر و بعضی با نوعی تکریم نسبت به کار منعکس کردند قدس العربی به قلم عبدالباری عطوان مفسر مشهور جهان عرب نوشت: «عرب‌ها برای مشروع‌ترین حقانیت‌های خود قادر نیستند چنین موج همبستگی ایجاد کنند که ایرانی‌ها برای یک نام انجام دادند». علی لاریجانی در همان زمان در مصاحبه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد از ملت ایران انتظار می‌رود همان همبستگی را که در مورد تحریف نام خلیج‌فارس نشان دادند در خصوص حق مسلم هسته‌ای نیز بروز دهند. تلویزیون الجزیره و العربیه و سایر رسانه‌های عربی و بعضاً غربی نیز مصاحبه‌ها و تفسیرهایی در خصوص خشم عمومی جامعه ایران و عذر خواهی نشنال جغرافی ارائه کردند. پس از این تحولات یکی از اقدامات دولت وقت، برای پاسداری از میراث فرهنگی و معنوی خلیج‌فارس موافقت با اضافه شدن روز ملی خلیج‌فارس به تقویم رسمی کشور بود.

جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

مهدی : در این روز شاه عباس صفوی با کمک انگلیسی ها در سال 1362 میلادی توانست هرمز را از دست پرتقالی ها در آورد به خاطر همین این روز روز خلیج فارس نامیده میشد تا اینکه در اطلس مشهور جهانی به نام نشنال جئوگرافیک برای اولین بار از اسم غیر خلیج فارس استفاده شد تا اینکه مردم متحد شدند و در مقابل این امر ایستادگی کردند تا اینکه اطلس جهانی از ایران عذر خواهی کرد و اسم خلیج فارس باقی ماند تا اینکه روز 10 اردیبهشت را نمادی برای خلیج فارس در تقویم انتخاب کردند.

فاطمه : در چنین روزی در زمان شاه عباس صفوی نیرو های دلاور ایرانی توانستند پرتغالی ها را که از طریق خلیج فارس به ایران حمله کرده بودند شکست داده و آنها را بیرون برانند برای گرامیداشت این روز آن را روز ملی خلیج فارس نامیدند.

مهسا : دران روز ها در زمان شاه عباس صفوی مردم می خواستند نام ایران بر زبان همه ی مردم باقی بماند و خلیج فارس هم مردم زور گیر نتوانند این دریا را برای خودشان بر دارند در این موقع شاه عباس با یارانش رفتند وخلیج فارس را از انها گرفتند برای همین روز 10 اردیبهشت روز خلیج فارس نامیده شد.