شعر گردانی صفحه ۷۶ و ۷۷ کتاب نگارش پایه دوازدهم ای صبا نکهتی از خاک ره یار بیار ببر اندوه دل و مژده دلدار بیار انشا مفهوم معنی دریافت تعبیر از سایت نکس لود دریافت کنید.

شعر گردانی ای صبا نکهتی از خاک ره یار بیار

شعر گردانی ای صبا نکهتی از خاک ره یار بیار

با سلام خدمت شما دوستان عزیز در این مطلب قرار است که جواب شعر گردانی صفحه ۷۶ کتاب نگارش پایه و کلاس دوازدهم شعر حافظ با عنوان ای صبا نکهتی از خاک ره یار بیار ببر اندوه دل و مژده دلدار بیار نکته‌ای روح فزا از دهن دوست بگو نامه‌ای خوش خبر از عالم اسرار بیار تا معطر کنم از لطف نسیم تو مشام شمه‌ای از نفحات نفس یار بیار در ادامه مطلب برای شما عزیزان قرار داده ایم برای دریافت این شعر گردانی به ادامه مطلب مراجعه کنید.

معنی مفهوم شعر ای صبا نکهتی از خاک ره یار بیار

شعر گردانی ای صبا نکهتی از کوی فلانی به من آر……
این شعر وصف حال انسانی است که در شهری غریب است و محبوب او از او دور مانده است به طوری که دست به دامان باد صبا شده است و از او میخواهد که بوی خوشی را از کوی یار برای او بیاورد تا به واسطه آن اندوه را از دل بزداید و مژده وصل دلدار رابشنود.
از قول دوست که میتواند خداوند و یا معشوق او سخنی شادی بخش را بگویدو از سلامت جسم وروح او با خبر باشدکه این خبر برایش بسیار مهم است به طوری که آن رانامه ای از علم اسرار میپندارد.
میخواهد اندکی از بوی خوش یا را برایش بیاوردتا مشام را از بر کت آن بوی فرا انسانی معطر سازد و مانند حضرت یعقوب بوی پیراهن فرزندش او را به زندکی امید وارتر کند . امیدوارم همه ما انسانها از این بوی خوش استشمام کنیم وبرای رسیدن به محبوب ومعبود خود را آماده و مهیا گردانیم.

جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

پریچهر : کاش انقلابی شود در دلم و طعم تلخ حرف ها و گفته های دلم را ب حلاوتی شیرین تغییر دهد.
کاش نسیمی بیاید و عطر مشک معشوق را در دامن خود داشته باشد و آن را بر صفحه قلبم بگستراند.
کاش کسی بیاید و نامه ای از محبوب و معشوق را ب عاشق کوچه های دلتنگی برساند.
عاشق همان زخم خورده در جاده های تنهایی و سوخته دل در آتش دوریه معشوق ک تنها مرحم بر این زخم های دل خبری از محبوب است و تنها جرعت دل توصیف معشوق از زبان عاشق است ک در وصف معشوقش ناتوان است.
زبانش خالی از گفته و دلش پر از حرف…
عشق ب توان ابدیت است و عشق دلتنگی در دل ماست

پریچهر : ای نسیم صبحگاهی از خاک پای راه معشوق عطری بیاور ( نشان ازمحبت اوست ).
ای باد صبا از طرف خداوند برای من نامه ای بیاور تا روح من از این زندان و قفسی که در آن هستم به سوی خداوند پر بگیرم. من همیشه در سعی و تلاش برای رسیدن به معشوق هستم تا در خدمت او باشم و روحم را در اختیار او بگذارم.
غمی که بر روی دل من نشسته است مژده ی رسیدن و دیدار یار را برای من بیاور.
حرفی امیدبخش که انگار عاشق را زنده میکند از دهان یار برایم بیاور. از عالم اسرار خبری خوش و سخنی محبت آمیز را بیاور.
ای صبا ، اندکی از بوهای خوش نفس یار را به من برسان تا از لطافت بوی خوش نسیمت مشام جانم را معطّر کنم.

پریچهر : ای باد صبا از طرف خداوند برای من نامه ای بیاور تا روح من از این زندان و قفسی که در آن هستم به سوی خداوند پر بگیرم. من همیشه در سعی و تلاش برای رسیدن به معشوق هستم تا در خدمت او باشم و روحم را در اختیار او بگذارم.
ای باد صبا از طرف خداوند برای من نامه ای بیاور تا روح من از این زندان و قفسی که در آن هستم به سوی خداوند پر بگیرم. من همیشه در سعی و تلاش برای رسیدن به معشوق هستم تا در خدمت او باشم و روحم را در اختیار او بگذارم.
بوی خوشی از طرف باد صبا از عالم اسرار می یاید و آنچنان خوش بو است که گویی میخواهد روح را از جسم جدا کند و آن را به سوی جایگاه ابدی و پیش معشوق واقعی ببرد و چه چیزی میتواند بهتر از دیدار انسان با معشوق واقعی و همیشگی خود باشد.

پریچهر : باد و نسیم خنک و خوش آوایی که رقصیده و در آسمان می وزد، هرگاه خبری تازه به همراه دارد که فقط بازگو کردنش، کمی برایش سخت و مشکل ساز است .
عشاق، آن را پیکی می دانند که از سوی یار وزیده و هزار خبر خوش با خود به همراه داشته و با آمدنش، کینه و بدی ها را شسته و مژدگانی های زیادی می دهد، و شاید هم آن نسیم، نفسی ست که‌ از دهن یار برون آمده و راه دل دار را در پیش گرفته است و با هزاران خبر خوش، در آسمان رقصیده و خوشی ها را تقسیم می کند و باعث تازه کردن نفس ها شده و زیبایی و روانی نفس یار را، هدیه عشاق می کند.

مهدی : باید دید، باید لمس کرد، باید نگاه کرد تا آرام گرفت! باید خبری از رسیدن یار شنید تا بدون بغض نفس کشید ! تا نفسی مملو از آرامش کشید. می آید ؟نمی آید؟ مسئله اینجاست. بیاید هم باید بماند باید بخواهد که بماند. نیاید هم که ایرادی ندارد ؛ فقط خبری از سلامتش بدهد، کافیست!یار که کنارت نباشد هر نسیمی که می وزد، بوی او را به مشامت می رساند. بوی تن او را، خنده های او را، حال خوش او را. همین را برای عاشق بس !عاشقی کردن آسان است ؛ عاشق ماندن دشوار! باید خیلی چیزها را به جان خرید و دم نزد ؛ فراق، دلتنگی، تنهایی، ملامت. آری اینها را تنها مبتلای عشق می داند. “با بوی خوش یار عاشق ماندن” عاشقی کردن راستین است.

عطا : آرزو میکنم که تمام خواهر بردار های عزیزم معنی واقعی عشق را بفهمند تا ببینند چه لذتی دارد.فقط خدا عاشقی را با جدا کردن وی از معشوقش امتحان نکند بخصوص جدایی که یک سویش بهشت باشد.

Z&Z : گاه باید رها کرد همه چیز را تا عشق نفس بکشد نفسی که بازدم ان با باد راهی خانه معشوق شود حالش را ب خوبی گل تازه شکفته کنند.

مهسا :‌
تمام دنیا را اگر به معشوق ببخشی واو سلطان بی چون و چرای عالم هم که باشد تامعشوق رادر بر نبیند وبو نکشد وحس نکند لطفی و‌شوقی برای او ندارد.

نویسنده :‌او دست به دامن باد صبا شده از او می خواهد بوی خوش یار را از دیارش به پیش او اورد تا با بو معشوقش دوباره جان بگیرد وعاشقی کند با بوی معشوقش احساس می کند به او نزدیک شده فراغ او دارد به پایان می رسد او از باد صبا خبر سلامتی معشوقش را می خواهد زیرا عاشق جز سلامتی معشوقش ارزوی دیگری ندارد حتی اگر معشوقش تن به امدن ندهد.

عاطفه رضایی : ای آنکه تویی مرا دلدار و دلخواه
خبرم بیاور از بودنت و ماندنت
ی لحظه هم مخواه شوی دور از ما
بیا و بیا و دست بگیر این دل مارا
خواهان نگاهِ تُ ام ای همراز من
بیا با دلِ سازم بزن ساز دلت را
تا رقصان شوم با تُ ای حضرتِ یار…
“سپاس از توجّه و لطف شما”.