صفحه ۹۱ کتاب فارسی و نگارش پایه کلاس دهم دریافت خود را از مثل چاه کن همیشه ته چاه است را در یک بند بنویسید از سایت نکس لود دریافت کنید.

دریافت چاه کن همیشه ته چاه است

برداشت ضرب المثل چاه کن همیشه ته چاه است

با سلام خدمت شما دوستان عزیز این ضرب‌المثل را به زودی در این مطلب قرار می‌دهیم و نویسندگان ما در حال نوشتن این اجرا هستند امیدواریم که صبر داشته باشید تا این انشای زیبا را بنویسم و در خدمت شما عزیزان قرار بدهیم اگر سوالی دارید در نظرات پایین همین صفحه برای ما بفرستید.

انشا چاه کن همیشه ته چاه است

مقدمه

در گذشته شغلهای زیادی وجود داشت که امروزه بعضی از این مشاغل دیگر از بین رفته است و اگر وجود دارند کمتر کسی به انجام این کارها رغبت نشان میدهد . یکی از این مشاغل پر زحمت شغل مغنی گری یا چاه کنی بود و کار کندن چاه معمولا برای رسیدن به آب ، برای آشامیدن ویا آبیاری مزارع بود.

بدنه

کسی که چاه میکند معمولا ته چاه بودو خاک را درون یک سطل می ریخت وکسی که بالای چاه بود خاک را بالا می کشیدو آن را خالی میکردو دوباره سطل را به درون چاه می انداخت وا ین کار تا رسیدن چاه به عمق مورد نظر ادامه داشت حال اگردر این میان اتفاقی می افتاد معمولا آن کسی که داخل چاه بود بیشتر آسیب می دید .
کم کم این شغل به صورت یک ضرب المثل در آمد به این گونه که همیشه چاه کن ته چاهه .
این ضرب المثل در مورد کسانی به کار می رود که معمولا بد خواه دیگران هستند و چشم دیدن موفقیتها و پیشرفتهای دیگران را ندارند و همیشه سعی در زیر آبّ زدن ،غیبت کردن ، یا ایراد گرفتن ویا بزرگ کردن اشتباهات دیگران هستند . موفقیتهاد دیگران باعث آزار و اذیت اینان می شود و روح وروان اینان را به هم می ریزدو وقتی هیچ کاری نمی توانند بکنند سعی میکنند که پشت سر افرا دیگر حرف بزنند و ارزش کار آنها را کم کنند حتی گاهی اتفاق می افتد که این افراد کار را به جایی می رسانند که باعث صدمه مالی و جانی نیز می شود و اگر این بد خواهی ادامه پیدا کند ممکن است باعث از دست دادن زندگی برخی از افراد شود .
بد خواها ن به جای اینکه به فکر پیشرفت خود باشند همیشه در فکر هستند و همواره دارای افکار پلیدی هستند که برای ضربه زدن به افراد دیگر استفاده می کنند شاید این افکار از یک فرد شروع شود وبه یک جمع بزرگ تبدیل شود مانند گروه های تروریستی که امروزه در همه جای دنیا وجود دارند.اینان به خاطر عقده هایی که دارند همواره در پی انتقام از دیگران هستند و برای رسیدن به اهدافشان از هیچ کوششی فرو گذار نیستند . ولی همه ما به خوبی می دانیم که افرادی که ته چاه هستند و برای دیگران چاه می کنند خود بیشتر در معرض خطر قرار دارندو روزی خواهد رسید که خداوند مکرشان را به خودشان بر می گرداند و آ نها را با دست خودشان نابود می کند .

نتیجه

به امید روزی که شاهد چاه کندن هیچ کس برای نابودی هم نوعش نباشیم و همواره از کندن چاه برای رسیدن یه آب و آبادانی استفاده شود .

جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

هنوز کسی جوابی نفرستاده است

نویستنده :‌از دوران قدیم این ضرب المثل بسیار استفاده میشد ؛ این ضرب المثل چاه کن همیشه ته چاه است را برای کسانی ک همیشه قسط خراب کردن انسانهای دیگری را داشتند بکار میبردند چون کسی ک همیشه دنبال خراب کردن بقیه انسانها است اول خودش میفتد منظور اینه انسان هر کاری برای دیگران بخواد بازخورد خودش است چ بد یا خوب.