کارگاه نوشتن صفحه ۸۹ کتاب نگارش دوازدهم جواب پاسخ چند مقاله تحقیقی در مجلات انتخاب کنید و با توجه به آنچه آموختید نقاط قوت و ضعف آن را بیابید از سایت نکس لود دریافت کنید.

جواب کارگاه نوشتن نگارش دوازدهم

زندگی نامه پروین اعتصامی

نویسنده : ……………………..

چکیده : پروین اعتصامی در 25 اسفند ماه 1285 در تبریز به دنیا آمد. پدرش یوسف اعتصامی آشتیانی (اعتصام الملک) از رجال نامی و نویسندگان و مترجمان مشهور اواخر دورۀ قاجار بود. در کودکی با خانواده به تهران آمد و پایان نامه تحصیلی خود را از مدرسه آمریکایی تهران گرفت و در همان جا شروع به تدریس کرد. پیوند زناشویی وی با پسرعمویش بیش از دو ماه و نیم دوام نداشت. وی پس از جدایی از همسر کتابدار کتابخانه عمومی دانشسرای عالی شد. دیوان اشعار وی بالغ بر 2500 بیت دارد. وی در فروردین 1320 در حالی که کمتر از 35 سال سن داشت به علت بیماری به بیماری حصبه درگذشت و در قم به خاک سپرده شد.
کلیدواژه ها: یوسف اعتصامی (اعتصام الملک) ، پایان نامه تحصیلی، تدریس. دانشسرای عالی، بیماری حصبه

مقدمه : کشور ایران یک کشور باستانی است که سرزمین شکوفایی علم در زمینه های متعدد بوده است و خواستگاه دانشمندانی چون ابوعلی سینا، زکریای رازی و پهلوانانی چون غلامرضا تختی و شاعران و اهل ادبانی چون حافظ و سعدی و مولانا و فردوسی و پروین اعتصامی بوده است که از پروین اعتصامی به عنوان مشهورترین شاعر زن ایران یادشده است.

بدنه اصلی : پروین اعتصامی با نام اصلی رخشندۀ اعتصامی در تبریز متولد شد. او کوچک ترین فرزند خانواده بود سه برادر بزرگ تر با نام های ابوالفتح و ابوالنصر و ابوالحسن داشت. او پس از تغییر نام خود از رخشنده به پروین در شعری بیان کرد که پروین نام دختر است : مرد پندارند پروین را این معما گفته نیکوتر چه برخی ز اهل فضل که پروین مرد نیست.

وی درکودکی تحت تعلیم پدرش و اساتیدی چون دهخدا و ملک الشعرا بهار زبان فارسی و عربی و انگلیسی را آموخت و شروع به سرودن شعر کرد. پدر پروین اعتصامی در شکل گیری زندگی هنری پروین و کشف استعداد ها و ذوق و گرایش پروین به سرودن شعر نقش مهمی داشت. وی برای اتمام تحصیلات خود به مدرسه ایران کلیسا رفت و پس از اتمام تحصیلاتش نیز همانجا شروع به تدریس کرد. او در 28 سالگی باپسر عموی خود ازدواج کرد و به علت کار همسرش به کرمانشاه رفت اما این ازدواج دو ماهونیم بیشتر دوام نداشت و او پس از جدایی از همسر کتابدار کتابخانه دانشسرای عالی شد. تنها اثرچاپی و منتشر شده از پروین دیوان اشعار اوست که دارای 606 شعر، شامل اشعاری در قالب های مثنوی و قطعه و قصیده میشود.

شعرهای پروین قبل از چاپ به صورت مجموعه و کتاب در مجله بهار و منخبات آثار از محسن هشترودی و امثال و حکم از دهخدا چاپ میشدند. موفقیت اولین چاپ دیوان اشعار او سبب پیدایش زمینه برای چاپ های بعدی شعرهای او شد. مضامین و معانی اشعار پروین توصیف کننده دلبستگی عمیق وی به پدر، استعداد و شوق فراوان او به آموختن دانش، روحیۀ ظلم ستیزی و مخالفت با ستم و ستمگران و حمایت و ابراز همدلی و همدردی با ستم دیدگان و محرومان است. اشعار وی اغلب از حوادث و اتفاقات شخصی و اجتماعی خالی اند و در میان اشعار او شعری وجود ندارد که به کمک آن بتوان صراحتا شخص شاعر را شناخت. در دیوان اشعار وی 70 نمونه منشاره دیده میشود که این مناظره ها نه تنها بین انسان ها و گیهان صورت گرفته بلکه میتوان مناظره بین اشیا مثل نخ و سوزن راهم در دیوان وی مشاهده کرد. پروین اعتصامی در بیان مقاصد خود از هنرهای شخصیت بخشی، تخیل و تمثیل با شیوایی کم نظیری استفاده میکند.

در زمان حیات پروین دولت به انشمندان و علما و بزرگان علم و ادب مدال های لیاقت می داد مدالی که نشانۀ سپاس و احترام دولت از خدمات علمی و فرهنگی فرد موردنظر است و سپس دولت در مراسم خاصی آنها را مورد قدردانی قرار میداد. درسال 1315 مدال درجه3 لیاقت به پروین داده شد اما او این مدال را قبول نکرد و حتی پیشنهاد رضاشاه را برای تدرسی ملکه و ولیعهد نپذیرفت. زیرا به گفتۀ خودش اعتقادش درمورد ایستادگی دربرابر استبداد به او اجازه نمیداد که در چنین مکان هایی حاضر شود.

او پس از رد کردن مدال لیاقت شعر صاعقه ما ستم اغنیاست را سرود : برزگری پندبه فرزند داد کای پسر این پیشه پس از من توراست مدت ما جمله به محنت گذشت نوبت خون خوردن و رنج شماست کشت کن آنجا که نسیم و نمی است خرمی مزرعه ز آب و هواست. در فروردین ماه 1320 پروین اعتصامی به علت ابتلا به بیماری حصبه و کوتاهی پزشکش در درمان وی در آغوش مادرش جان به جان آفرین تسلیم کرد و در آرامگاه خانوادگی اش در قم در حرم حضرت معصومه به خاک سپرده شد.

بحث و نتیجه گیری : با مطالعه زندگی نامه افراد بزرگی چون پروین اعتصامی می آموزیم هرچند سال ها از مرگ یک انسان بگذرد اما چه زیباست که هم چنان افرادی از وی یاد کنندو جامعه او راازیاد نبرد. چه بسا انسان هایی که زنده اند و روحشان مرده است و در اینجا به یاد آن شعر سعدی شیرازی می افتیم که می فرماید : نام نیکو گر بماند ز آدمی به کز او ماند سرای زرنگار

منابع : کتاب تاریخچه زندگانی پروین اعتصامی از ابوالفتح اعتصامی آثار مهنار بهمن با چراغ و آینه اثر علی اصغر دادبه دائره المعارف کودکان و نوجوانان اثر قاسم قالیباف مقاله پروین اعتصامی اثر غلامعلی حداد عادل.

جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

مهدی : خواهشا بقیه هم جواب بفرستن.