جواب گفت و گو صفحه ۱۲۱ کتاب ادبیات فارسی پایه هشتم جواب گفت و گو درس هفدهم راز خوشبختی از سایت نکس لود دریافت کنید.

1- درباره راز موفقیت یکی از بزرگان زیر، در کلاس گفت وگو کنید.
فردوسی، ادیسون، ابوعلی سینا
2- برای داشتن هفته ای موفق، چگونه برنامه ریزی می کنید؟

جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

مهدی : 1- «توماس ادیسون» در سنین پیری پس از کشف چراغ برق یکی از ثروتمندان آمریکا بشمار می رفت و درآمد سرشارش را تمام و کمال در آزمایشگاه مجهزش که ساختمان بزرگی بود، هزینه می کرد. این آزمایشگاه بزرگترین عشق پیرمرد بود و هر روز اختراعی جدید در آن شکل می گرفت تا آماده بهینه سازی و ورود به بازار شود. در همین روزها بود که نیمه های شب از اداره آتش نشانی به پسر ادیسون اطلاع دادند که آزمایشگاه پدرش در آتش می سوزد و حقیقتا کاری از دست کسی برنمی آید و تمام تلاش ماموران فقط جلوگیری از گسترش آتش به سایر ساختمان ها است. آنها تقاضا داشتند که موضوع به نحو قابل قبولی به اطلاع پدرش رسانده شود. پسر با خود اندیشید که احتمالا پدرش با شنیدن این خبر سکته می کند و لذا از بیدار کردن او منصرف شد و خودش را به محل حادثه رساند و با تعجب دید که پدرش در مقابل ساختمان آزمایشگاه روی یک صندلی نشسته است و سوختن حاصل تمام عمرش را نظاره می کند. پسر تصمیم گرفت جلو نرود و پدر را آزار ندهد. او می اندیشید که پدر در بدترین شرایط عمرش بسر می برد که ناگهان پدر سرش را برگرداند و پسر را دید و با صدای بلند و سرشار از شادی گفت: «پسر تو اینجایی! می بینی چقدر زیباست! رنگ آمیزی شعله ها را می بینی؟ حیرت آور است! من فکر می کنم که آن شعله های بنفش بعلت سوختن گوگرد در کنار فسفر بوجود آمده است! وای! خدای من، خیلی زیباست! کاش مادرت هم اینجا بود و این منظره زیبا را می دید. کمتر کسی در طول عمرش امکان دیدن چنین منظره زیبایی را خواهد داشت. نظر تو چیه پسرم؟» پسر حیران و گیج جواب داد: پدر تمام زندگی ات در آتش می سوزد و تو از زیبایی رنگ شعله ها صحبت می کنی؟ چطور می توانی؟ من تمام بدنم می لرزد و تو خونسرد نشسته ای؟ پدر گفت: پسرم از دست من و تو که کاری برنمی آید و مامورین هم که تمام تلاششان را می کنند. در این لحظه بهترین کار لذت بردن از منظره ای است که دیگر تکرار نخواهد شد. الان موقع این کار نیست به شعله های زیبا نگاه کن که دیگر چنین امکانی را نخواهی داشت. در مورد آزمایشگاه و بازسازی یا نوسازی آن فردا فکر می کنیم. یک سال بعد از این حادثه «توماس آلوا ادیسون» مجددا در آزمایشگاه جدیدش مشغول کار بود و همان سال یکی از بزرگترین اختراع بشریت یعنی ضبط صدا را تقدیم جهانیان نمود. آری او «گرامافون» را درست یک سال پس از آن واقعه اختراع نمود. .
2- شنبه: نوشتن اهداف کلی.
اهداف کلی خود را بنویسید. اهداف خود را در سه زمینه سلامتی، خانواده و امور مالی بگنجانید. می توانید با پاسخ گویی به سوالات زیر شروع کنید:.
امسال می خواهید چه مقدار درآمد داشته باشید؟ سال بعد چه مقدار؟ پنچ سال بعد چطور؟.
چه شیوه زندگی را برای خود و خانواده تان در نظر گرفته اید؟.
سلامتی کامل را در چه چیزی می بینید؟.
یکشنبه : تعیین هدف.
سریع فکر کنید و پاسخ دهید. در حال حاضر سه هدف مهم زندگی خود را نام ببرید؟ 30 ثانیه زمان برای پاسخ گویی به این سوال در نظر بگیرید. پاسخ به این سوال، تصویر واضح تری از آنچه شما در زندگی می خواهید را نشان می دهد.
دوشنبه : ذکر جزیات.
اهداف خود را این بار دقیق، واضح و با ذکر جزیات بنویسید. نکته مهم امروز این است که سعی کنید اهداف خود را مثبت بنویسید. مثلا بجای نوشتن « نمی خواهم دیگر جلسات ورزشم را از دست بدهم » بهتر است بنویسید « سه روز در هفته ورزش خواهم کرد ».
سه شنبه : تعیین ضرب العجل.
برای اهداف خود زمان تعیین کنید و سعی کنید قبل از تمام شدن مهلتی که به خود داده اید، به هدف خود برسید. تعیین کردن ضرب العجل از به تعویق افتادن کارها جلوگیری می کند.
چهارشنبه : عیب یابی.
موانعی که در گذشته باعث دور شدن شما از اهدافتان شده است را شناسایی کنید. سپس راهکارهایی را برای غلبه بر تک تک موانع موجود، پیدا کنید. آیا نیاز به فراگیری مهارت های بیشتری برای از میان برداشتن موانع دارید؟.
پنج شنبه : گام به گام.
اهداف ریز به ریز شده خود را طبقه بندی کنید و هر روز را به یکی از اهداف خود اختصاص دهید. مثلا دستگاه جدید را در باشگاه امتحان کنید و یا شب ده دقیقه زودتر به رختخواب بروید. این اهداف ممکن است بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر آیند اما در آینده بسیار مفید خواهند بود.
جمعه : جملات تاکیدی.
اهداف روزمره خود را با خود تکرار کنید. سعی کنید جملات مثبت را تکرار کنید. بطور مثال صبح که از خواب برمی خیزید، پنج بار جمله من سالم و خوش اندام هستم را با خود تکرار کنید. اینکار به نگه داشتن هدف در ذهن شما کمک زیادی می کند.