جواب اطلاعات جمع آوری کنید صفحه ۹۸ کتاب علوم تجربی پایه کلاس چهارم دبستان ابتدایی چه گیاهانی را می شناسید که به روش های دیگری جز با دانه و هاگ زیاد می شوند از سایت نکس لود دریافت کنید.

گیاهانی که بدون دانه و هاگ علوم چهارم

لینه شکل و ساختمان گل و دانه ی گیاه را به  وسیله ی طبقه بندی آنها قرار داد و این روش ، چند هزار گیاه را طبقه بندی کرد. اما امروزه روش دسته بندی گیاهان فرق کرده است و گیاهان را به دو دسته آوند دار و بدون آوند دسته بندی میکنن. به ادامه مطلب برای دریافت جواب مراجعه کنید.

جواب بچه ها به این سوال در نظرات

مهدی : بسیاری از درختان و درختچه های خزان دار و همیشه سبز (زینتی و میوه ها) توسط قلمه – گیاهان کمیاب، گران و سخت ریشه را با روش خوابانیدن شاخه – بعضی از گیاهان اندام های گوشتی و ذخیره ای مانند موز، زنبق، اختر، شیپوری با عمل تقسیم – در انجیر و گل محمدی و برخی ارقام میوه مانند سیب، انار، گوجه، آلو، به و نخل پاجوش وجود دارد.

فاطمه : آوند مسیر حرکت مواد مختلف در گیاه است و بیشتر در گیاهان گلدار وجود دارد. گوناگنی سرخس ها و بازدانه ها بسیار کمتر از آنها است  و خزه ها نیز یک گروه کوچک از گیاهان هستند. خزه ها قسمت های اصلی یک گیاه یعنی ریشه و برگ و ساقه و گل را به صورت یک گیاه گلدار معمولی ندارند ! خزه ها رشته هایی باریک دارند که به جای ریشه عمل میکند و اجزای کوچک و سبز و برگ مانندی دارند که دور قسمتی از ساقه است. خزه ها از رشد دانه به وجود نمیایند بلکه با هاگ حاصل میشوند، هاگ یک سلول است که میتواند به تنهیی رشد کند و یک جاندار کامل را تشکیل دهد. هاگ خزه ها در صورتی رشد میکند و خزه ی جدیدی را به وجود می آورد که پس از پاره شدن هاگ دان در مکان مناسبی قرار بگیرد.

نویسنده : ما از میوه دانه برگ ساقه و ریشه گیاهان گوناگون استفاده میکنیم.

عاطفه : بسیاری از درختان و درختچه‌های خزان‌دار و همیشه سبز (زینتی و میوه‌ها) توسط قلمه – گیاهان کمیاب، گران و سخت ریشه را با روش خوابانیدن شاخه – بعضی از گیاهان اندام‌های گوشتی و ذخیره‌ای مانند موز، زنبق، اختر، شیپوری با عمل تقسیم – در انجیر و گل محمدی و برخی ارقام میوه مانند سیب، انار، گوجه، آلو، به و نخل پاجوش وجود دارد.

ناشناس : شمعدانی و کاکتوس با روش قلمه زدن.

ملینا سلطانی : با قلمه زدن و با مخروط و اروند گیاه میتواند رشد کند.

رزا ابراهیم پور : بعضی با قلمه زدن زیاد می شوند مانند درخت پرتقال.

نویسنده : قلمه زدن و کاشتن پیاز میوه.

فاطمه سادات : آوند و خزه بدونه دانه و هاگ زیاد می شوند.

نوید آهنج : بیشتر گلها با روش قلمه زدن زیاد میشوند. مانند گل همیشه بهار. بعضی گیاهان باروش کاشت پیاز زیاد میشوند مانند زعفران.

آتوسا عابدین نژاد : بعضی از گیاهان هم مانند سمبل با روش کاشت پیاز زیاد میشوند.

نویسنده : مثلا جوانه زدن مثل سیب زمینی خوابانیدن مثل گل یاس.

یاشار ابین : بعضی ازگیاهان هم از طریق ریشه انداختن زیاد می‌شوند مثل گل مردابی.

ملینا رضایی : توت فرنگی و گوجه فرنگی با روش نشاء زدن زیاد می شوند.

نازنین زهرا بی آزار : بعضی از گل ها به روش کاشت پیاز شان زیاد میشوند.مانند گل لاله و گل سیکاس و گل نرگس و…..

رها : راه هایی مانند دانه کاشتن،کاشتن ریشه،هاگ،قلمه زدن،پیوند زدن،خوابانیدن زیر خاک.

ناشناس :‌یعنی بعضی گیاهان بدون کمک ما برای قلمه زدن رشد نمی کنند؟ این طوری که خودشان زیاد نمیشوند .

نویسنده : گل لاله ، گل سرخ،برخی از درختان میوه و معمولی،توت فرنگی و بعضی از گیاهان که با انداختن ریشه زیادتر می شوند..

کیمیا : شمعرانی قلمه زدن گل یاس خوابانیدن ساقه درختان میوه پیوند زدن کاکتوس پاجوش گل لاله کاشتن پیاز.

نویسنده : گیاه کمیابی به نام گیاه آبی آمزانی ویکتوریا روی آب رشد می کند و زیاد میشود.

نویسنده : با روش قلمه زدن که بیشتر برای درختانی مانند انگور سیب وتوت استفاده می شود چون میخواهند در یک درخت انواع نوع ان میوه را داشته باشند..