جواب گفت و گو کنید صفحه ۵۸ کتاب تفکر و پژوهش پایه ششم دلایل تغییر پایتخت ایران در زمان کریم خان زند چه بوده است چرا علت دلیل نقشه کریم خان شیراز را پایتخت کرد به صورت کامل از سایت نکس لود دریافت کنید.

دلایل تغییر پایتخت ایران در زمان کریم خان زند

تحقیق درباره دلایل تغییر پایتخت ایران در زمان کریم خان زند

در مدارس برای دانش آموزان سوالات مختلفی می گویند و از دانش آموزان می خواهند که جواب و تحقیقات بسیار زیادی را به مدرسه ارائه کنند.ولی متاسفانه تاکنون توانستیم جواب این پاسخ را برای شما پیدا کنید شما می توانید با جستجوی تغییر پایتخت ایران کریم خان زند در گوگل و ویکی پدیا وارد سایت ویکی پدیا شوید و اطلاعات کاملی از تاریخ ایران دریافت کنید.

جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

امیرحسین قربانی : در کلاس راجع به پرسش زیر گفتگو کنید. مناسب ترین روش گردآوری اطلاعات پرسش زیر کدام روش است؟ چرا؟ دلایل تغییر پایتخت ایران، در زمان کریمخان زند چه بوده است؟ تهران برای اولین بار به دست کریم خان زند برای مدت کوتاهی پایتخت شد ولی به علت مشکلات زیست محیطی که عبارتند از گرمای شدید و بوی بد به شیراز منتقل شد که هوای معتدلی داشت. کریم خان زند تهران را از سال 1172 تا 1176 ه. ق پایتخت کرد فقط به مدت 4 سال. کریم خان موسس سلسله زندیان بود که در آن زمان می کوشید تا اسماعیل سوم صفوی را به تخت سلطنت بنشاند ولی بعد مرگ اسماعیل سوم از رساندن فرزند اسماعیل سوم به سلطنت خود داری کرد و خود را وکیل الرعیا معرفی کرد. جانشینان کریم خان به ترتیب اصفهان و کرمان را پایتخت کردند.

مهدی : تهران ابتدا اولین بار توسط کریم خان زند برای زمان کمی به پایتختی انتخاب شد اما به علت ها و به دلایل اقلیمی و زیست محیطی از جمله آب و هوای گرم تابستان و بوی نامطبوع پایتخت خود را به شیراز که از اعتدال هوا برخوردار بود منتقل کرد سال ۱۳۶۴ که ۲۰۹ سال پایتختی تهران بود کم کم بحث انتقال پایتخت از تهران برای دومین بار مطرح شد پس از جنگ تحمیلی سال ۱۳۶۸ ایران به طور جدی پیگیری شد این مراجع مسئول در آن زمان سازماندهی تهران را عملی تر مناسب‌تر تشخیص دادند. پیش از آقا محمد خان، کریم خان زند قصد داشت تهران را پایتخت خود قرار دهد اما در سال 1176 هجری قمری از تصمیمش منصرف شد و شیراز را مرکز حکومتش قرار داد. مدتی بعد آقا محمد خان دستور داد بقایای استخوان های کریم خان را از زیر خاک عمارت کلاه فرنگی شیراز (محل کنونی موزه پارس در شیراز) خارج کنند و به مکانی در کاخ گلستان که اینک به نام خلوت کریمخانی معروف است و در آن زمان محل رفت و آمد روزانه آقا محمد خان بود منتقل کنند تا او هر روز از روی آن عبور کند. چنان که می دانیم آقا محمد خان نسبت به کریم خان کینه داشت. (با انقراض سلسله قاجار استخوان های کریم خان بار دیگر از خاک بیرون آورده شد و به قم منتقل شد.)