بازپروری انشا مگر دیده باشی که در باغ و راغ صفحه 97 نگارش دهم

بیخیال...

شاید تا به حال کرم شب تابی را در باغ زیر نور ماه و در تاریکی شب دیده باشید…که مثل یک خورشید مثل یک تکه الماس میدرخشد…کسی از کرم شب تاب پرسید چرا وقتی خورشید طلوع میکند و میدرخشد همه جا زیبا هست تو پدیدار نمیشوی و نمیتابی…کرم شب تاب از روی بینش و نگرش جواب خوب و دندان شکنی به او داد.گفت:من همه وقت هر 24 ساعت در دشت و صحرا هستم اما دربرابر خورشید درخشان دیده نمیشوم و به چشم نمی ایم تاریکی آسمان شب اجازه میدهد که بقیه مرا ببینند

دلی

ما هرچقدرم بگیریم ک انشاش عالی بوده بازم دبیر ما 12 میدهتا حالا نمره بالای 12 ونیم نداده به کسی…😑😑

نویسنده

این ابیات به عزت نفس و نباختن خود در برابر دیگران اشاره دارد و میتوان شعر گردانی را به این صورت نوشت :عزت نفس یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که هر انسان باید داشته باشد .ما آدم ها وقتی شخص دیگری از ما سر تر و بالاتر باشد نباید ناامید شویم و جا بزنیم زیرا باید بدانیم که دست بالای دست بسیار است و هیچ گاه شخصی نمیتواند برترین نوع خودش باشد زیرا همواره اشخاص برتر از ما وجود دارند.

نستی

عجب گفتی معلما کلا عقده دارن

بیخیال..

به نظر خودم که خوبه😊

جواب شعر گردانی صفحه ۹۷ کتاب نگارش دهم مگر دیده باشی که در باغ و راغ بتابد به شب کرمکی چون چراغ انشا بازپروری معنی شعر دریافت مفهوم جواب بازگردانی برداشت از سایت نکس لود دریافت کنید.

بازپروری انشا مگر دیده باشی که در باغ و راغ

معنی شعر گردانی مگر دیده باشی که در باغ و راغ

مگر دیده باشی که در باغ و راغ بتابد به شب کرمکی چون چراغ یکی گفتش ای کرمک شب فروز چه بودت که بیرون نیایی به روز ؟ ببین کاتشی کرمک خاک زاد جواب از سر روشنایی چه داد که من روز و شب جز به صحرانیم ولی پیش خورشید پیدا نیم. بوستان باب سوم.

بازپروری شعر مگر دیده باشی که در باغ و راغ بتابد به شب، کرمکی چون چراغ

مقدمه : گول ظاهر را نخورید. بلکه به عمق آن باید توجه کنید. چیزهایی در دنیا وجود دارد که در ظاهر بسیار حیرت انگیز هستند اما در باطن بسیار ساده و بر عکس چیزهای به ظاهر ساده ایی در دنیا وجود دارد که در باطن بسیار پر رمز و راز هستند.

معنی : تا به حال دیده ایی که در باغ  و بیشه در هنگام شب کرمی مانند چراغی بتابد؟ یکی دیگر گفت: ای کرم کوچکی که شب ها نورافشانی می کنی به چه علت در روز و روشنایی بیرون نمی آیی؟ کرم که مانند آتشی کوچک روشنایی داشت و از خاک زاده شده بود از سر عقل و درایت این چنین پاسخ داد: که من روز و شب(تمام مدت) در صحرا هستم اما در شب دیده می شوم. زیرا که من در مقابل عظمت خورشید جلوه ایی ندارم.

مفهوم شعر : تصورات ما با آنچه که در واقعیت وجود دارد فرق می کند. ما انسان های حکیم و دانشمند زیادی را می بینیم که از نظر عقلی و هوش و درایت بسیار بالا هستند و زمانی که از میزان عقل و هوش آن ها مطلع می شویم غبطه می خوریم و می گوییم این فرد همه چیز را می داند اما در واقعیت دانسته ها و آگاهی آن ها محدود است به یک مقطع و درجه ایی در حالی که درایت و آگاهی خداوند بسیار زیادتر از آن دانشمند است. دقیقا مانند نور همان کرم شب تاب در مقایسه با نور خورشید که نور کرم شب در مقایسه با خورشید بسیار ناچیز است یا مانند پزشک معالجی که با مداوای بیماری یک شخص بسیار شکرگزار و قدردان او می شویم اما در حقیقت این پزشک در مقایسه با خلقت و معجزه ی خداوند بسیار ناچیز است. در حالی که خداوند همه ی خلقت خود را، سلول به سلول و اتم به اتم با چنان نظم و درایتی در کنار یکدیگر چیده است، تا این چیزی که ما می بینیم شده است.

نتیجه گیری : در ظاهر که به کرم نگاه می کنیم متوجه می شویم که این آفرینش بسیار حیرت انگیز است ولی با کمی دقت متوجه می شویم که این ها همه آفریده ی پروردگار است. ظاهر ماجرا ساده است اما کمی که تفکر کنیم متوجه می شویم انقدر سخت و پیچیده است که حتی فکر و ذهن ما گنجایش آن را ندارد.

جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

پریچهر : شاید تا بحال کرم شب تاب را در باغ دیده باشید ک مانند چراغ در شب میدرخشد.
یک نفر تز کرم شب تاب پرسید چرا روز ها بیرون نمی آیی و نمیتابی
کرم شب تاب از روی آگاهی گفت:من تمام شبانه روز در صحرا هستم اما در برابر تابش خورشید درخشان دیده نمیشوم

نگار خلیلی : کوچک تر که بودم ،‌برای اولین بار رباطی دیدم که کار هایی جالبی انجام میداد . فکر میکردم که بهتر از این نمیشود.اما الان که بزرگ تر شدم و به خلقت انسان و موجودات بیشتر دقت میکنم،میفهمم که در واقع آن رباط قدیمی که در کودکی او را برتر از همه چیز میدانستم ،در برابر آفریده های یزدان ،‌قطره ای از دریای بزرگ و مواج هم نیست. خداوندی که با درایت فوق العاده سلول به سلول و اتم به اتم را در کنار هم چیده و جهان هستی بنا کرد ،شایسته اطاعت و برتری و تشکر است.

پریچهر : مقدمه : خداوند هنگامی که انسان را آفرید تفاوت هایی برای او با سایر موجودات قائل شد که یکی از این تفاوت ها قدرت تعقل و تفکر می باشد.
بدنه : وقتی به اطراف خود می نگریم دنیایی حیرت انگیز را می بینیم. دنیایی که بسیاری از پدیده ها و اسبابش ساخته ذهن انسان است. گاهی با خود فکر میکنم که چقدر عقل انسان ها گسترده است و چقدر ذهن انسان های دانشمند توانمند است. گاهی نیز با خود می اندیشیم که هیچ چیز در جهان برتر از ذهن و اندیشه انسان نیست. این در حالی است که تمام قضاوت ها و تصورات انسان درمورد توانمندی ذهن خود نه تنها درست نیست ، بلکه اشتباه محض است. چرا که اگر کمی تامل کنیم در خواهیم یافت که چیزی بسیار برتر از ذهن انسان وجود دارد. چیزی که ذهن انسان درمقابل آن به مانند کرم شبتابی در مقابل خورشید است و آن تنها خداوند اضداد است که خالق تمام اذهان و افکار و اندیشه هاست.
نتیجه : شایسته است با وجود ناچیز بودن خود در مقابل خداوند کریم و بلندمرتبه کمی تواضع و خشوع پیشه کنیم و ارزش خود را نسبت به چیزهایی که از ما برتر هستند بسنجیم.

پریچهر : در برابر زیبایی بعضی چیز ها ، استقامت و مقاومت بی فایده است، مخصوصا زمانی که این مقاومت در برابر اوج و بیشترین دارنده آن باشد ، چونان همان کرم شب تابی که در روز نیز تابش داشته و سعی به خود نمایی دارد ، اما در برابر عظمت و نور بی کران خورشید ، تلاشش بی فایده بوده و جز به نور خورشید ، با هیچ چیز دیگری جهان روشن نشده و طلوع صبح آغاز نمیشود ، پس چه بهتر است تا با پذیرفتن این موضوع ، در آغوش شب تابیده و خود را به چشم بیاورد .

مهدی : بازگردانی و بازپروری : شاید تا به حال در میان باغ کرم شب تابی را دیده باشی که همچون چراغ در شب می در خشد. یک نفر از کرم شب تاب پرسید که چرا هنگام روز بیرون نمی آیی و نمی تابی. بنگر که کرم شب تاب از روی بینش و آگاهی چه جوابی به او داد : من تمام طول شبانه روز را در صحرا به سر می برم ولی در برابر تابش خورشید درخشان دیده نمی شوم و به چشم نمی آیم.

منتظر شما هستیم …

میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
ناشناس 1 سال قبل
-1

خیلی تاثیر گذار بود

رضا 1 سال قبل
2

خیلی مسخره هست؟

نبات 1 سال قبل
0

نبات

هاا 1 سال قبل
0

هاااا

خواستم یچی بدم منم😕😂

هاشمی کیه ؟ 2 سال قبل
1

سلام و عرض خسته نباشید ب همه دوست داران علم

امیدوار باشید انشا هایی ک معلما میگن ت کتاب باشع مال ما ک سه خط موضوعه فقط😂😂☻

ناشناس 2 سال قبل
2

هی

بنده دیوونه خدا 2 سال قبل
12

هعی معلمان گرامی انتظار نویسنده شدن از بچه دارن 😐 بابا این بدبخت شاید استعداد نداره شاید علاقه نداره

منی ک استعداد و علاقه دارم این علاقه داره محو میشه چرا بچه رو دلزده میکنید مریضید عایا؟

MAHDI_GERMANY 2 سال قبل
2

هوی اه😂😂😂

کیمیا 2 سال قبل
9

من امتحان شیمی رو شانسی میدم اونوقت دبیرمون چطوری به خودش اجازه داده فک کنه من میشینم نگارش و نگا میکنم ⁦😕😕

معلم نگارش 2 سال قبل
9

معلما کلا عقده این

آیسان 2 سال قبل
6

اشاره به متواضع و فروتنی و همچنین ناچیز بودن انسان در برابر خدا

امیر 2 سال قبل
1

مفعوم و معنی شعر عالیه

ناشناس 2 سال قبل
1

ممنون‌ عالییییی‌ بود 👍👍👍👍👍

همون 2 سال قبل
27

ینی میشه خدا میشه شر انشا از سر ما کم بشه بخدا ما راضی نیستیم معلما بیان مدرسه سختی بکشن ب چ زبونی بگم

9
امیرم 2 سال قبل

اره والا بخدا

ناشناس 2 سال قبل
17

وجدانن نمیشه یکمی ضعیف بنویسید ک اگه کپی کردیم باور کنن خودمون نوشتیم

5
به تو چ 2 سال قبل

🫠🫰🏻گل گفتی

ناشناس 2 سال قبل
0

این کدومشو‌بنویسم با مفهوم تره

bahar 2 سال قبل
-2

چیشدع😐😂

😐😐 2 سال قبل
16

واقعا چرا معلما سایت هارو چک میکنن اخه دنبال چی هستید شما اگه درست درس میدادید ما مجبور نمیشدیم بریم از اینترنت بنویسیم اه ما باید چقدر به خودمون زور بیاریم تا دو خط چرت و پرت بنویسیم

5
اکبری 2 سال قبل

بخدا راس میگی، مثلا دبیر ما میگه در مورد مهمونی هاتون برام انشا بنویسید میخام اداب رسومتونو ببینم چطوریه 🫥خو به تو چ بعدم به پیر به پیغنبر ماهمچمثل بقیه مردم مهمونی میگیریم🥲🤐🤐

آناهیتا 2 سال قبل
8

انسان ها هم دارای اخلاق های نیکو و زیبا هم دارای خصلت های پسد و زشت هستند.

یکی از بهترین فضایل اخلاقی انسان ها که باعث بزرگی ،عزت و شکوه آنها در میان دیگران میشود فروتنی و تواضع است.

وقتی در میدانی یا در بحثی از دیگران بدتر بودیم؛ سریع مغرور نشویم چرا که گل بی خار خداوند است و ما هم عیب هایی داریم،

پس بهتر است فروتن و متواضع باشیم تا برتری ما در بحثی زیبا تر و برجسته تر جلوه کند.

بچ پشت بازار 2 سال قبل
0

★★شعر گردانی صفحه ۹۷★★

همه ما وقتی به مدرسه می رویم،و یک درسی را به ما یاد می دهند، می توانیم آن درس را بازگو کنیم و این به این معناست که،ما آن درس را یاد گرفته ایم.

اما وقتی می خواهیم میزان اطلاعات و علم و حتی نوشتن و خواندن خود را با افراد بزرگتر و معلم ها مقایسه کنیم می فهمیم،خیلی درس ها هستند که،فرا نگرفتیم و نمی توانیم ادعا بلدی بکنیم.

این داستان زندگی دقیقا مثل داستان دانا ترین ادم دنیا و جهان،در مقابل خدای بی همتا است.

که حتی مقایسه کردن این قضیه هم غلط هست، یا همچنین مانند داستان کرم شب تابی که تنها،شب ها می درخشد و روزها در مقابل نور و عظمت خورشید،نا پدید می شود.

آوا 2 سال قبل
13

لعنت ب این زندگی

همین(:

فاطی 2 سال قبل
14

در. خلاصه میشه گفت

روزی روزگاری کرم شب تابی در حال پرواز بود در شب در باغ میان گل بوته سنجاقکی ازش پرسید چرا در روز دیده نمیشوی .

کرم شب تاب پاسخ داد وقتی در روز روشنایی خورشید همه جارا فرا می‌گیرد و من به این کوچکی دیده نمیشوم ولی وقتی شب میشه

هوا تاریک میشه روشناییم دیده میشود .

علی 2 سال قبل
2

من نوشتم اینو از ۲۰ ۱۳ داد معلمم

13
دختر دریا 2 سال قبل

چونکه فهمیده از گوگل درآوردی

ناشناس 2 سال قبل
13

به نظرم بهتره یه ذره به مغزهاتون فشار بیارید و خودتون با کمک گرفتن از این انشاها انشای زیبایی رو بنویسید وانقدر هم طلبکار دیگران نباشین

11
آری 2 سال قبل

واقعا 👌👌دقیقاً خیلی خوب گفتی آدم باید به مغز خودش فشار بیاره انشا بنویس نه اینکه از دیگران انتظار داشت

ناشناس 2 سال قبل
29

مفهوم اشتباهه مفهوم اصلی تواضع و فروتنی هست

اوا 2 سال قبل
7

شما باید انشا را کمی تغییر میدادید

امیر ارسلان 2 سال قبل
0

ممنون . عالی بود .

نویسنده 2 سال قبل
22

معنا و مفهوم این شعر این است که ممکن است هر کس در حوزه خود برای هم نوعان خود پادشاه باشد اما در پیشگاه مقام برتر از خود حرفی برای گفتن ندارد و قدرت و جلالش به چشم نمی آید

القار 😊 2 سال قبل
19

سلام این نوشته خوب بود ولی از نویسنده محترم خواهشمندم بیشتر برروی مفهوم ودرک ودریافتش بیفزاید چون حس کمبود تومتن دیده میشه ،بازم ممنون از زحماتتون. القار از تبریز

asma 2 سال قبل
9

هرکی از زندگی ودر واقعیت هایش ی تصورمتفاوتی دارد ک این تصور باهرکسی بادیگران فرق دارد…

دلی 2 سال قبل
64

ما هرچقدرم بگیریم ک انشاش عالی بوده بازم دبیر ما 12 میدهتا حالا نمره بالای 12 ونیم نداده به کسی…😑😑

2
من😅😅 2 سال قبل

من😅

-1
کورد 2 سال قبل

دمش گرم 😂😐

30
رضا 2 سال قبل

واقعأ معلمان خيلى نامردن

54
نستی 2 سال قبل

عجب گفتی معلما کلا عقده دارن

12
ثریا 2 سال قبل

بابا یعنی حرصم از معلما در میاد 😑😑

ناشناس 2 سال قبل
20

خو میای از گوگل انشا مینویسی ک ۲۰ میشی دیگ دکتر😐

3
بچ پشت بازار 2 سال قبل

خخخخ

7
من 2 سال قبل

آفرین👌🏻😂

ناشناس 2 سال قبل
12

چه خود شیفته اسم دانشگاهتم مینوشتی

زری 2 سال قبل
26

خوب بود منتها من فکر میکردم افزون تر و پر محتوا تر از دانسته های من است ولی اصلن این طور نبود

13
نیکا 2 سال قبل

آره دقیقا 👍

ناشناس 2 سال قبل
4

خسته نباشی دلاورخدا قوت پهلوان

نویسنده 2 سال قبل
3

بدک نبود.

نویسنده 2 سال قبل
58

این ابیات به عزت نفس و نباختن خود در برابر دیگران اشاره دارد و میتوان شعر گردانی را به این صورت نوشت :عزت نفس یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که هر انسان باید داشته باشد .ما آدم ها وقتی شخص دیگری از ما سر تر و بالاتر باشد نباید ناامید شویم و جا بزنیم زیرا باید بدانیم که دست بالای دست بسیار است و هیچ گاه شخصی نمیتواند برترین نوع خودش باشد زیرا همواره اشخاص برتر از ما وجود دارند.

ن نمیشه😂 2 سال قبل
9

عالیه نوشتی عزیز دلم 😘👍

بیخیال... 2 سال قبل
72

شاید تا به حال کرم شب تابی را در باغ زیر نور ماه و در تاریکی شب دیده باشید…که مثل یک خورشید مثل یک تکه الماس میدرخشد…کسی از کرم شب تاب پرسید چرا وقتی خورشید طلوع میکند و میدرخشد همه جا زیبا هست تو پدیدار نمیشوی و نمیتابی…کرم شب تاب از روی بینش و نگرش جواب خوب و دندان شکنی به او داد.گفت:من همه وقت هر 24 ساعت در دشت و صحرا هستم اما دربرابر خورشید درخشان دیده نمیشوم و به چشم نمی ایم تاریکی آسمان شب اجازه میدهد که بقیه مرا ببینند

0
یگانه 2 سال قبل

به نظر منم خیلی خوب و ساده و روان بود افرین

0
بچ پشت بازار 2 سال قبل

نه این یکم خوبه

39
بیخیال.. 2 سال قبل

به نظر خودم که خوبه😊

نویسنده 2 سال قبل
4

فراتر از هر قدرتی قدرتی دیگر است هیچ مخلوقی محض نیست. قادر حقیقت و مطلق خداوند است، منشاء حقیقی نور و روشنایی هم اوست و هر نوری که از سایر پدیده ها صادر میشود در برابر پرتو نور حق تعالی ناپیدا و خفی است ..

نویسنده 2 سال قبل
24

شخصی همیشه میگفت هرگز نباید انسان ها را به ظاهر قضاوت کرد بلکه باید به فهم و دانایی و عمق وجودشان نگاه کرد تا بتوان انها را شناخت.بعضی از انسان ها در ظاهر خیلی ساده و معمولی هستند امادرباطنشان اسرار شگفت انگیزی نهفته است که تا انها را کشف نکنی،دست از سرشان برنمیداری،امابعضی ها هم در ظاهر بسیار شگفت انگیز به نظر می ایند امادر مقایسه با بقیه مخلوقات و شگفتی های خداوند خیلی هم به حساب نمی ایند.همانطورکه سعدی دراشعار خودمیفرماید:شخصی ازکرم شب تابی پرسید که ای کرم زیبا و درخشنده چرا در روز به دشت و صحرا نمی ایی و نورافشانی نمیکنی وفقط در شب نمایان هستی؟ کرم از روی خرد و بینش خودش پاسخ دندان شکنی داد و گفت:ای مرد من شب و روز در دشت و صحرا هستم اما تو مرا در روز نمیبینی،چون نور من در مقابل روشنایی خورشید بسیار ناچیز است و جلوه ای ندارد.در این داستان همانطورکه خورشید از کرم شب تاب، پرنور تر و پرفروغ تر است، انسان های زیادی هم هستند که ازنظر علم و اگاهی در مدارج بالایی قرار دارند، اما باید بدانیم که دست بالای دست بسیار است؛ ولیکن نباید ناامید شد و باید توجه داشت که همه مخلوقات و افریده های خداوند زیبا هستند، و هرکدام در جای خود زیبایی خود را نشان میدهند.زیبا✨

2
من😅😅 2 سال قبل

عالی بود

1
آیسان 2 سال قبل

واو عجب متنی بود

نویسنده 2 سال قبل
24

در جهانی که ما در آن زندگی میکنیم شگفتی های بسیاری مشاهده میشود، شگفتی هایی که حتی برخی از آنها را به وضوح درک نمیکنیم. در این شعر زیبای سعدی نیز میتوان قطره ای از این دریای شگفتی هارا مشاهده کرد. قطعا کسی که اینها را آفریده دارای کمال بی پایانی است، زیرا تنها کسی میتواند گل را به این زیبایی و ظرافت بیافریند که خود نیز این ویژگی را دارا باشد.درنتیجه خداوند سرچشمه تمام زیبایی هاست. این بیان برهیچکس پوشیده نیست که ارزشمندترین سرمایه ای که خداوند به انسان اعطا کرده، عقل اوست و این امر از جانب خداوند هیچگاه بی هدف نبوده، بنابراین ما بایستی با استفاده از سرمایه های وجودی خود همچون عقل، در پی شناخت خود باشیم و فن زیستن در خویش را یادبگیریم زیرا اگر خود را به خوبی بشناسیم در واقع خدای خود را شناخته ایم.

نویسنده 2 سال قبل
4

مفهموم کلی یعنی تواضع و فروتنی

نویسنده 2 سال قبل
3

مقدمه : خداوند هنگامی که انسان را آفرید تفاوت هایی برای او با سایر موجودات قائل شد که یکی از این تفاوت ها قدرت تعقل و تفکر می باشد.بدنه : وقتی به اطراف خود می نگریم دنیایی حیرت انگیز را می بینیم. دنیایی که بسیاری از پدیده ها و اسبابش ساخته ذهن انسان است. گاهی با خود فکر میکنم که چقدر عقل انسان ها گسترده است و چقدر ذهن انسان های دانشمند توانمند است. گاهی نیز با خود می اندیشیم که هیچ چیز در جهان برتر از ذهن و اندیشه انسان نیست. این در حالی است که تمام قضاوت ها و تصورات انسان درمورد توانمندی ذهن خود نه تنها درست نیست ، بلکه اشتباه محض است. چرا که اگر کمی تامل کنیم در خواهیم یافت که چیزی بسیار برتر از ذهن انسان وجود دارد. چیزی که ذهن انسان درمقابل آن به مانند کرم شبتابی در مقابل خورشید است و آن تنها خداوند اضداد است که خالق تمام اذهان و افکار و اندیشه هاست.نتیجه : شایسته است با وجود ناچیز بودن خود در مقابل خداوند کریم و بلندمرتبه کمی تواضع و خشوع پیشه کنیم و ارزش خود را نسبت به چیزهایی که از ما برتر هستند بسنجیم

ناشناس 2 سال قبل
0

فراتر از هر قدرتی قدرت ای دیگر از هیچ مخلوقی قدرت محض نیست قادر حقیقی و مطلق خداوند است مشهد نور و روشنایی هم پوست و هر نوری از سایر پدیده ها صادر می شود در برابر پرتو نور حق تعالی ناپیدا و خفی است عظمت و شکوه از آن خداست و همه مخلوقات و پدیده های جلوه ای از پرتو نور الهی و قدرت او هستند.

نویسنده 2 سال قبل
1

9

برای پاسخ کلیک کنید