در مورد شخصیت بزرگمهر تحقیق کنید و شرح حال یا داستانی از زندگی او را در کلاس بخوانید صفحه 113 کتاب فارسی ششم

امیر موسوی

عالیه ولی خیلی طولانیه

لاله

“حکیم بزرگمهر” یا همان “بزرگمهر بختگان” که عربها به خاطر آنکه در الفبای خود حرف (گ) ندارند به ایشان بوذرجمهر می گویند در 18 دیماه حدود ششصد پس از میلاد در شهر مرو خراسان بدنیا آمد نام پدرش بُختَگ بود . حکیم بزرگمهر یکی از چهار حکیم تاریخ ایرانزمین است در واقع او نخستین حکیم تاریخ کشورمان می باشد که پس از او “حکیم فردوسی توسی” ، “حکیم خیام نیشابوری” و “حکیم ارد بزرگ” در این سرزمین بالیده اند .حکیم بزرگمهر وزیر خردمند خسرو انوشیروان شاهنشاه ساسانی بود. در برخی نوشتارها آمده است انوشیروان ساسانی خوابی دید که همه خوابگزاران از تعبیر آن بازمانده و نتوانستند تعبیر کنند انوشیروان به سراسر ایران پیک فرستاد و از دانشمندان گوناگون خواست تا این خواب را تعبیر کنند یکی از این پیک ها به خراسان و شهر مرو که در آن زمان بخشی از ایران بود و امروزه متاسفانه بخشی از کشور ترکمنستان است رفت و از دانشمند شهر که خود استاد آموزشگاه جوانان شهر بود تعبیر خواست که او هم نتوانست اما در بین شاگردان استاد یک نفر بود که اجازه خواست و تعبیر خواب را گفت .پیک ، آن شاگرد را به دربار پادشاه ایران انوشیروان آورد . آن جوان کسی نبود جز بزرگمهر حکیم . بزرگمهر با برزو یا برزویه پزشک دربار انوشیروان یکسان انگاشته شده است که شاید به دلیل هم زمانی این دو بوده باشد.انوشیروان در آغاز بزرگمهر را برای آموزش و پرورش فرزند خود ، هرمز گماشت . هرمز نسبت به بزرگمهر خوش رفتاری ننمود و استاد را از خود آزرد، اما سپس از کرده خود پشیمان شده و جایگاه بزرگمهر بالا گرفت، تا آنکه به وزارت رسید و در امور کشوری با شایستگی بسیار به انوشیروان خدمت نمود.

همتا

خب چرا تحقیقشو نزاشتید؟

نویسنده

بزرگمهر آثار های زیادی دارد

فاطمه

وقتی دستگاه شطرنج توسط پادشاه هند به ایران فرستاده شد بزرگمهراسرار آن را کشف کرد

جواب کارگاه درس پژوهی صفحه ۱۱۳ کتاب فارسی ششم دبستان در مورد شخصیت بزرگمهر تحقیق کنید و شرح حال یا داستانی از زندگی او را در کلاس بخوانید از سایت نکس لود دریافت کنید.

جواب صفحه ۱۱۳ کتاب فارسی ششم دبستان

کارگاه درس پژوهی صفحه ۱۱۳ کتاب فارسی ششم دبستان ابتدایی در این بخش پرسیده شده است که تحقق پیدا کنید در مورد شخصیت بزرگمهر و درباره او داستان و شرح حال و زندگینامه ای بنویسید ما در این مطلب و در ادامه مطلب جواب این بخش ها قرار خواهیم داد و اگر شما عزیزان جواب این بخش را نوشته برای ما در نظرات پایین سایت بفرستید.

نویسنده : زندگی نامه بزرگمهر
“حکیم بزرگمهر” یا همان “بزرگمهر بختگان” که عربها به خاطر آنکه در الفبای خود حرف (گ) ندارند به ایشان بوذرجمهر می گویند در 18 دیماه حدود ششصد پس از میلاد در شهر مرو خراسان بدنیا آمد نام پدرش بُختَگ بود . حکیم بزرگمهر یکی از چهار حکیم تاریخ ایرانزمین است در واقع او نخستین حکیم تاریخ کشورمان می باشد که پس از او “حکیم فردوسی توسی” ، “حکیم خیام نیشابوری” و “حکیم ارد بزرگ” در این سرزمین بالیده اند .
حکیم بزرگمهر وزیر خردمند خسرو انوشیروان شاهنشاه ساسانی بود. در برخی نوشتارها آمده است انوشیروان ساسانی خوابی دید که همه خوابگزاران از تعبیر آن بازمانده و نتوانستند تعبیر کنند انوشیروان به سراسر ایران پیک فرستاد و از دانشمندان گوناگون خواست تا این خواب را تعبیر کنند یکی از این پیک ها به خراسان و شهر مرو که در آن زمان بخشی از ایران بود و امروزه متاسفانه بخشی از کشور ترکمنستان است رفت و از دانشمند شهر که خود استاد آموزشگاه جوانان شهر بود تعبیر خواست که او هم نتوانست اما در بین شاگردان استاد یک نفر بود که اجازه خواست و تعبیر خواب را گفت .
پیک ، آن شاگرد را به دربار پادشاه ایران انوشیروان آورد . آن جوان کسی نبود جز بزرگمهر حکیم . بزرگمهر با برزو یا برزویه پزشک دربار انوشیروان یکسان انگاشته شده است که شاید به دلیل هم‌زمانی این دو بوده باشد.
انوشیروان در آغاز بزرگمهر را برای آموزش و پرورش فرزند خود ، هرمز گماشت . هرمز نسبت به بزرگمهر خوش رفتاری ننمود و استاد را از خود آزرد، اما سپس از کرده خود پشیمان شده و جایگاه بزرگمهر بالا گرفت، تا آنکه به وزارت رسید و در امور کشوری با شایستگی بسیار به انوشیروان خدمت نمود.
خردمندی و تدبیر
داستان‌های بسیار از خردمندی او گفته‌اند. از داستان‌های مشهور بزرگمهر پاسخی است به این پرسش در پیشگاه انوشیروان داده است:
که بزرگ‌ترین بدبختی چیست؟
فیلسوف یونانی گفت پیری و کُودنی که با تنگدستی و نداری با هم باشد، دانشمند هندی گفت بیماری های جسمی که با دردهای روحی فزون گردد، بزرگمهر گفت که آدمی ببیند که عمرش در حال به پایان رسیدن است و کار نیکی نکرده باشد، این بدترین بدبختی هاست. این پاسخ در پیش خسرو بسیار پسندیده آمد و مقام و ارج بزرگمهر در برابر دانشمندان و فیلسوفهای خارجی نمایان شد.. اهل اندیشه او را حکیم یکم می خوانند ، حکیم فردوسی توسی ، حکیم خیام نیشابوری و حکیم ارد بزرگ ، حکمای دوم ، سوم و چهارم هستند به این چهار تن حکمای چهارگانه نیز گفته می شود .
همچنین گویند وقتی پادشاه هند دستگاه شطرنج نزد پادشاه ایران فرستاد، بزرگمهر اسرار آنرا کشف کرد و در برابر بازی نرد را اختراع نمود. این رویداد در متنی پهلوی بنام چترنج نامک آمده است. نوشتاری بزبان پهلوی بنام پندنامگ وزرگمهر بختگان یعنی پندنامهٔ بزرگمهر پسر بختگان بدو منسوب است که دارای ۴۳۰ کلمه است.
همچنین در جوامع الحکایات آمده است روزی از سرزمین روم نامه ای به انوشیروان رسید. در نامه مطلبی معما گونه نوشته شده بود. همه دانشمندان بزرگ شهر جمع شدند تا نامه را بخوانند، اما نتوانستند ولی بزرگمهر مطالب آنرا فهمید و مفهوم نامه را ترجمه کرد..

میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
من 6 روز قبل
0

نوشتم😐

الینا 8 روز قبل
1

عالی بود

عباس 8 روز قبل
-1

عالی بود ولی خلاصه تر بنویسید

1
بله خوب بود 8 روز قبل

آگه میشد که خوب بود

ناشناس 12 روز قبل
3

خوب نیست خلاصه تر بنویسید

رها کیومرثی 12 روز قبل
-1

حکیم بزرگمهر وزیر خسرو انوشیروان ساسانی خخخخخخ

ناشناس 12 روز قبل
-2

حکیم بزرگمهر چیه دیگه من دارم میگم شخصیت بزرگمهر وااااای

آرمین 12 روز قبل
5

خیلی طولانیه

رضا 12 روز قبل
0

تدرنرری

ریس ادارات 13 روز قبل
4

همه عالی ولی متعالی هستید

ریس ادارات 13 روز قبل
-2

لطفا ادب را رعایت کنید

2
ماهان 13 روز قبل

خوبه

2
ممد 13 روز قبل

چشمو

1
امیر 13 روز قبل

چشم

Z 15 روز قبل
1

خوب بود ولی خیلی طولانی که بینوسیم

2
ناشناس 11 روز قبل

دقیقا

امیر 19 روز قبل
1

بله

-1
سوگند 16 روز قبل

عالی بود من که 20 گرفتم🍃✨

1
امیر 19 روز قبل

خیلی قشنگه ممنون

4
امیر 19 روز قبل

خیلی

مهیار 21 روز قبل
3

عالی بود من که حال کردم

ناشناس 21 روز قبل
-1

انوشیروان واند

آرینا محمدی 22 روز قبل
0

بزرگمهر حکیم

ناشناس 22 روز قبل
0

خیلی خوب بود

ناشناس 23 روز قبل
0

مرسی

علی 25 روز قبل
1

خوب بود

یاسمن🤙🤟🖕 25 روز قبل
2

عالی

تکتم 25 روز قبل
-1

ادامه داستان زندگی عمو شیروان

ناشناس 25 روز قبل
0

جواب صفحه۱۱۳ فارسی ششم

ن 25 روز قبل
-1

ااا

ناشناس 25 روز قبل
-1

خوب بود اما نه خوب خوب

مریم 25 روز قبل
0

اره

ناشناس 26 روز قبل
-1

شخصیت بزگمهر

یک عدد کراش😈 26 روز قبل
-1

کراشت بشم😂😂😂

0
عرفان 26 روز قبل

i love you

0
ناشناس 26 روز قبل

عشقی

-1
Singl👙 26 روز قبل

آره میخوامت

ناشناس 26 روز قبل
-1

دستتون درد نکنه سال ۱۴۰۱ این پیام فرستاده شد

رقیه 29 روز قبل
1

خیلی عالی

3
گیتی 29 روز قبل

عالی بود

نازی موسوی 1 ماه قبل
-1

خیلی خوب بود اما طولانی بود

ناشناس 1 ماه قبل
-2

خیلی طولانیه

Motahareh haghmohamadi 1 ماه قبل
-2

من خلاصه شو نوشتم زیاد بود😑

heliya 1 ماه قبل
0

خیلی خیلی طولانیه بروبابا

-2
باید شکرم کنی 1 ماه قبل

خیلی خوبه و درنورد خودشه کمی هم اگه طولانی نبود خیلی خوب بود

حسین خان 1 ماه قبل
-2

خوب بود

ناشناس 1 ماه قبل
-2

بله

ناشناس 1 ماه قبل
0

خوبه ولی کاش خلاصه بود خیلی طولانیه

ناشناس 2 ماه قبل
0

مسخره ها هروز یک چیزی میگن🙄😏

ناشناس 2 ماه قبل
-2

خیلی‌خیلی‌عالی‌فقط‌خیلی‌طولانی

تیلا شهریاری 2 ماه قبل
0

خب بود اما من برای تحقیق لازم دارمش ولی ب درد من نمیخوره😂😂😂😂😂♥️

-1
مسعود خان 1 ماه قبل

اگه راست میگی کاستو بیار ماست بگیر

"" 2 ماه قبل
-1

عالی حرف نداشت

متا 3 ماه قبل
0

عالی

ناشناس 3 ماه قبل
1

خوبه

ناشناس 3 ماه قبل
3

خیلی خوب بود ولی زیاد بود دستتون در نکنه اگه میشه خلاصه هم بزارید

-1
ناشناس 1 ماه قبل

عالی بود

فاطمه 4 ماه قبل
7

وقتی دستگاه شطرنج توسط پادشاه هند به ایران فرستاده شد بزرگمهراسرار آن را کشف کرد

نویسنده 4 ماه قبل
3

بزرگمهر مردی نیکو کار وبزرگ هر چه در بارهی او بگوییم کم است…………

ناشناس 4 ماه قبل
1

خیلی بد بود😲😲😲😡😡👊

-2
نمیدونم چی بگم?? 1 ماه قبل

نظر منم همینه ولی یکم خوبم بود ولی خیلی زیاد بود چهارساعت باید بنویسیش

-2
@ 3 ماه قبل

منم هم نظرم

نویسنده 4 ماه قبل
-1

خوب بود

0
E 26 روز قبل

ن خوب نیس

-1
نه بابا من خانمم قبول نکرد 1 ماه قبل

خانمم قبول نکرد

نویسنده 4 ماه قبل
4

عالی نبود

محمد امین 4 ماه قبل
6

اره به نظر من هم خیلی بد بود روی سایتش که می زدم نمی اومد به نظرت باید چیکار کنم

نویسنده 4 ماه قبل
8

بزرگمهر آثار های زیادی دارد

همتا 4 ماه قبل
10

خب چرا تحقیقشو نزاشتید؟

-2
ایلین 21 روز قبل

چرا خیلی بد بود

-2
واقعا 😒 21 روز قبل

راست میگه مسخره ترین بود

نویسنده 4 ماه قبل
0

نمی دونم

-1
محمدی 4 ماه قبل

عالی

نویسنده 4 ماه قبل
1

زندگی نامه بزرگمهر“حکیم بزرگمهر” یا همان “بزرگمهر بختگان” که عربها به خاطر آنکه در الفبای خود حرف (گ) ندارند به ایشان بوذرجمهر می گویند در 18 دیماه حدود ششصد پس از میلاد در شهر مرو خراسان بدنیا آمد نام پدرش بُختَگ بود . حکیم بزرگمهر یکی از چهار حکیم تاریخ ایرانزمین است در واقع او نخستین حکیم تاریخ کشورمان می باشد که پس از او “حکیم فردوسی توسی” ، “حکیم خیام نیشابوری” و “حکیم ارد بزرگ” در این سرزمین بالیده اند .حکیم بزرگمهر وزیر خردمند خسرو انوشیروان شاهنشاه ساسانی بود. در برخی نوشتارها آمده است انوشیروان ساسانی خوابی دید که همه خوابگزاران از تعبیر آن بازمانده و نتوانستند تعبیر کنند انوشیروان به سراسر ایران پیک فرستاد و از دانشمندان گوناگون خواست تا این خواب را تعبیر کنند یکی از این پیک ها به خراسان و شهر مرو که در آن زمان بخشی از ایران بود و امروزه متاسفانه بخشی از کشور ترکمنستان است رفت و از دانشمند شهر که خود استاد آموزشگاه جوانان شهر بود تعبیر خواست که او هم نتوانست اما در بین شاگردان استاد یک نفر بود که اجازه خواست و تعبیر خواب را گفت .پیک ، آن شاگرد را به دربار پادشاه ایران انوشیروان آورد . آن جوان کسی نبود جز بزرگمهر حکیم . بزرگمهر با برزو یا برزویه پزشک دربار انوشیروان یکسان انگاشته شده است که شاید به دلیل هم زمانی این دو بوده باشد.انوشیروان در آغاز بزرگمهر را برای آموزش و پرورش فرزند خود ، هرمز گماشت . هرمز نسبت به بزرگمهر خوش رفتاری ننمود و استاد را از خود آزرد، اما سپس از کرده خود پشیمان شده و جایگاه بزرگمهر بالا گرفت، تا آنکه به وزارت رسید و در امور کشوری با شایستگی بسیار به انوشیروان خدمت نمود.خردمندی و تدبیرداستان های بسیار از خردمندی او گفته اند. از داستان های مشهور بزرگمهر پاسخی است به این پرسش در پیشگاه انوشیروان داده است:که بزرگ ترین بدبختی چیست؟فیلسوف یونانی گفت پیری و کُودنی که با تنگدستی و نداری با هم باشد، دانشمند هندی گفت بیماری های جسمی که با دردهای روحی فزون گردد، بزرگمهر گفت که آدمی ببیند که عمرش در حال به پایان رسیدن است و کار نیکی نکرده باشد، این بدترین بدبختی هاست. این پاسخ در پیش خسرو بسیار پسندیده آمد و مقام و ارج بزرگمهر در برابر دانشمندان و فیلسوفهای خارجی نمایان شد.. اهل اندیشه او را حکیم یکم می خوانند ، حکیم فردوسی توسی ، حکیم خیام نیشابوری و حکیم ارد بزرگ ، حکمای دوم ، سوم و چهارم هستند به این چهار تن حکمای چهارگانه نیز گفته می شود .همچنین گویند وقتی پادشاه هند دستگاه شطرنج نزد پادشاه ایران فرستاد، بزرگمهر اسرار آنرا کشف کرد و در برابر بازی نرد را اختراع نمود. این رویداد در متنی پهلوی بنام چترنج نامک آمده است. نوشتاری بزبان پهلوی بنام پندنامگ وزرگمهر بختگان یعنی پندنامهٔ بزرگمهر پسر بختگان بدو منسوب است که دارای ۴۳۰ کلمه است.همچنین در جوامع الحکایات آمده است روزی از سرزمین روم نامه ای به انوشیروان رسید. در نامه مطلبی معما گونه نوشته شده بود. همه دانشمندان بزرگ شهر جمع شدند تا نامه را بخوانند، اما نتوانستند ولی بزرگمهر مطالب آنرا فهمید و مفهوم نامه را ترجمه کرد.

0
Kiss 26 روز قبل

لاله کارت عالیه آبجی

15
لاله 4 ماه قبل

“حکیم بزرگمهر” یا همان “بزرگمهر بختگان” که عربها به خاطر آنکه در الفبای خود حرف (گ) ندارند به ایشان بوذرجمهر می گویند در 18 دیماه حدود ششصد پس از میلاد در شهر مرو خراسان بدنیا آمد نام پدرش بُختَگ بود . حکیم بزرگمهر یکی از چهار حکیم تاریخ ایرانزمین است در واقع او نخستین حکیم تاریخ کشورمان می باشد که پس از او “حکیم فردوسی توسی” ، “حکیم خیام نیشابوری” و “حکیم ارد بزرگ” در این سرزمین بالیده اند .حکیم بزرگمهر وزیر خردمند خسرو انوشیروان شاهنشاه ساسانی بود. در برخی نوشتارها آمده است انوشیروان ساسانی خوابی دید که همه خوابگزاران از تعبیر آن بازمانده و نتوانستند تعبیر کنند انوشیروان به سراسر ایران پیک فرستاد و از دانشمندان گوناگون خواست تا این خواب را تعبیر کنند یکی از این پیک ها به خراسان و شهر مرو که در آن زمان بخشی از ایران بود و امروزه متاسفانه بخشی از کشور ترکمنستان است رفت و از دانشمند شهر که خود استاد آموزشگاه جوانان شهر بود تعبیر خواست که او هم نتوانست اما در بین شاگردان استاد یک نفر بود که اجازه خواست و تعبیر خواب را گفت .پیک ، آن شاگرد را به دربار پادشاه ایران انوشیروان آورد . آن جوان کسی نبود جز بزرگمهر حکیم . بزرگمهر با برزو یا برزویه پزشک دربار انوشیروان یکسان انگاشته شده است که شاید به دلیل هم زمانی این دو بوده باشد.انوشیروان در آغاز بزرگمهر را برای آموزش و پرورش فرزند خود ، هرمز گماشت . هرمز نسبت به بزرگمهر خوش رفتاری ننمود و استاد را از خود آزرد، اما سپس از کرده خود پشیمان شده و جایگاه بزرگمهر بالا گرفت، تا آنکه به وزارت رسید و در امور کشوری با شایستگی بسیار به انوشیروان خدمت نمود.

شبنم محمدی 4 ماه قبل
0

عالی هست ببینید بخوانید لذت ببرید 🤗😉😊🌺

ناشناس 4 ماه قبل
4

واقعا عالی بود

امیر موسوی 4 ماه قبل
18

عالیه ولی خیلی طولانیه

2
نشمین 30 روز قبل

خوبه بد نیس میتونی خلاصه کنی 😊😊

1
پریا 4 ماه قبل

خیلی عالی بود خیلی ممنونم که این متنو نوشتید

چچچ 4 ماه قبل
0

عالی

عالی و خیلی خ‌ب بود 4 ماه قبل
1

سپاس گزارم

یگانه دشتکی 4 ماه قبل
1

واقعا عالی

علی اسماعیلی 4 ماه قبل
1

عالی

عشق مرتضی👩‍❤️‍💋‍👨👩‍❤️‍💋‍👨 4 ماه قبل
0

خیلی خوب بود ممنون

0
Kiss 26 روز قبل

امر خطاب عنتر ایششش

ریحان 4 ماه قبل
1

عالی بود

زهرا 4 ماه قبل
4

اوه چه زیاد

حدیثه 4 ماه قبل
4

عالی بود ممنونم❤️

فاطمه 4 ماه قبل
1

عالی است

-1
علی : 4 ماه قبل

خوب بود اما زیادی نوشته بدد

0
ناشناس 4 ماه قبل

گی بود

اوین غلامی 4 ماه قبل
1

خیلی زیاده حال ندارم بنویسم کوتاه تر نیست؟؟؟؟

0
Kiss 26 روز قبل

منم همینطورم ولی اونایی ک جوابتو دادن مثل نشمین و... خیلی گی میخورن

-1
نشمین 30 روز قبل

تنبل نشو بنویس

0
یه نفر 1 ماه قبل

دقیقا

Kimiya 4 ماه قبل
1

عالیییییییییی ممنونم

0
ماه رخ 29 روز قبل

اره عايه خيلي خوبه ممنون

ناشناس 4 ماه قبل
2

خیلی طولانی😣

1
یک عدد کراش😈😈 26 روز قبل

آرع

2
کتایون 1 ماه قبل

اره‌ ولی‌ خوبه

برای پاسخ کلیک کنید