درباره سایر روش های تشکیل کانی ها تحقیق کنید صفحه 101 علوم هشتم

نویسنده

در طبیعت حدود3000کانی وجود دارد. علی

نویسنده

در طبیعت حدود ۳۰۰۰ نوع کانی وجود دارد

مهتا

عالی درسته

sonya

عالی بو بی نظیر بود👍👍👍

نویسنده

مرسی خیلی چیز عالی بود

جواب اطلاعات جمع آوری کنید صفحه ۱۰۱ کتاب علوم تجربی پایه هشتم درباره سایر روش های تشکیل کانی ها تحقیق کنید از سایت نکس لود دریافت کنید.

جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

مهدی : انواع کانی از نظر نحوه تشکیل
کانی اولیه یا درون زاد
کانی های درون زاد همان طور که از نامشان پیدا است، در درون زمین یعنی کیلومترها زیر زمین تشکیل شده اند. ماده اصلی تشکیل دهنده کانی های درون زاد و بطور کلی مادر همه کانی ها جسم سیال خمیر مانندی است که به نام ماگما خوانده می شود…

با توجه به نحوه تشکیل کانی های مختلف از ماگما ، می توان مراحل مختلفی برای تشکیل کانی ها تشخیص داد که این مراحل شامل مراحل ماگمایی اولیه ، پگماتیتی ، پنوماتولیتیک و گرمابی است.
کانی های ثانویه یا برون زاد
این کانی ها از تغییر و تبدیل کانی های اولیه یا درون زاد بوجود می آیند. کانی های اولیه عموما در شرایط فشار و درجه حرارت بالا تشکیل شده اند و به همین خاطر این کانی در شرایط سطح زمین که متفاوت با شرایط تشکیل آنها می باشد چندان سازگار نیستند. کانی های اولیه برای سازگار شدن با شرایط سطح زمین ، خرد و تجزیه شده و به کانی های ثانویه یا برون زاد تبدیل می شوند. فرآیندهای مختلفی همچون هوازدگی ، رسوبی و بیولوژیکی به تشکیل کانی های ثانویه کمک می کنند.
روش تشکیل کانی ها
در طبیعت حدود 3000 نوع کانی پیدا می شود که از لحاظ ترکیب، شکل ظاهری، رنگ، اندازه و… بسیار متفاوتند. یک علت عمده این تفاوت، چگونگی تشکیل آن ها است. بعضی از کانی ها از انجماد مواد مذاب به وجود می آیند (مانند کانی هایی که در تشکیل سنگ های آذرین دخالت دارند). بعضی از سرد شدن بخارها در سطح یا شکاف های موجود در سنگ ها به وجود می آیند. برخی دیگر از کانی ها، از تبخیر محلول هایی که به حد اشباع رسیده اند به وجود می آیند.
کانی اولیه یا درونی
کانی های درون زاد همان طور که از نامشان پیدا است، در درون زمین یعنی کیلومترها زیر زمین تشکیل شده اند. ماده اصلی تشکیل دهنده کانی های درون زاد و به طور کلی مادر همه کانی ها جسم سیال خمیر مانندی است که به نام ماگما خوانده می شود. با توجه به نحوه تشکیل کانی های مختلف از ماگما، می توان مراحل مختلفی برای تشکیل کانی ها تشخیص داد که این مراحل شامل مراحل ماگمایی اولیه، پگماتیتی، پنوماتولیتیک و گرمابی است.
الف) ماگمایی اولیه
از این دسته که اولین گروه کانی ها هستند که از ماگما جدا می شوند و طبیعتا در دما و فشار بالایی تفکیک می شوند می توان به کانی هایی مانند الماس، پلاتین، کرومیت، مس، آهن و از سنگ ها گرانیت را نام برد.
ب) پگماتیت ها
عناصر باقی مانده از ماگما که اغلب کلر و بر و فلوور است و به پگماتیت موسوم است در این مرحله در داخل خلل و شکاف ها نفوذ می کنند. بلورهای پگماتیت فوق العاده بزرگ هستند. فاصله تشکیل پگماتیت ها از ماگمای اولیه حداکثر یک الی دو کیلومتر است. پگماتیت ها منبع مهم میکاهای صنعتی، لیتیم، بریلیوم، تانتالیم، کوارتز پیزو الکتریک هستند.
ج) پنوماتولیتیکی
کانی های حاصل از این مرحله ارزش اقتصادی ندارند.

د) مرحله گرمابی
در این مرحله در نتیجه نفوذ آب های زیر زمینی عناصری از ماگمای داغ در طول مسیر در آب حل می شوند و پس از خروج این آب ها تشکیل کانسارهای با ارزشی مانند سولفورهای فلزی می دهند.
کانی های ثانویه یا بیرونی
این کانی ها از تغییر و تبدیل کانی های اولیه یا درون زاد به وجود می آیند. کانی های اولیه عموما در شرایط فشار و درجه حرارت بالا تشکیل شده اند و به همین خاطر این کانی در شرایط سطح زمین که متفاوت با شرایط تشکیل آن ها می باشد، چندان سازگار نیستند. کانی های اولیه برای سازگار شدن با شرایط سطح زمین، خرد و تجزیه شده و به کانی های ثانویه یا برون زاد تبدیل می شوند. فرآیندهای مختلفی همچون هوازدگی، رسوبی و بیولوژیکی به تشکیل کانی های ثانویه کمک می کنند.
کانی های دگرگونی
تغییر مشخصات کانی ها و سنگ ها در اثر حرارت و فشار، دگرگونی نامیده می شود. در اثر دگرگونی کانی ها ممکن است شکل بلورین اولیه خود را از دست داده و به شکل جدیدی متبلور شوند. البته تغییر تبلور کانی ها در جهتی است که با شرایط جدید سازگار باشند. ضمن تغییرات دگرگونی ممکن است ترکیب شیمیایی کانی ها نیز عوض شده و عناصری از ساختمان آن خارج و یا به آن وارد شوند. دگرگونی به سه نوع مجاورتی، ناحیه ای وحرکتی تقسیم می شود که در طی هر یک از این دگرگونی ها کانی های مختلفی به وجود می آید.

میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
ناشناس 1 سال قبل
1

سلام

خوبه 2 سال قبل
-2

خوبه

ناشناس 2 سال قبل
0

خیلی خوب است

.... 2 سال قبل
0

...

فرشته جووون 2 سال قبل
-2

عالی بود .. ممنون🍓🙂🤍

نازی 2 سال قبل
-2

سلام خیلی خوب توضیح دادن خیلی ممنون

نویسنده 2 سال قبل
9

در طبیعت حدود ۳۰۰۰ نوع کانی وجود دارد

8
مهتا 2 سال قبل

عالی درسته

نویسنده 2 سال قبل
15

در طبیعت حدود3000کانی وجود دارد. علی

نویسنده 2 سال قبل
6

مرسی خیلی چیز عالی بود

امیر 2 سال قبل
2

خوب

sonya 2 سال قبل
6

عالی بو بی نظیر بود👍👍👍

پریسا 2 سال قبل
2

عالی بود خیلی ممنون

نویسنده 2 سال قبل
4

چمالناز

M 2 سال قبل
-2

عـالـــی

نویسنده 2 سال قبل
2

مثل کانی بلوارش یا کانترما یا واک استند که مهم ترین هسند که بسیار سخت هستند که بسیار بسیار زیبا هستند

نویسنده 2 سال قبل
5

چند راه تشکیل کانی داره؟

نرگس 2 سال قبل
1

سلام ممنونم عالیییی

نویسنده 2 سال قبل
0

چیزی نمیدانم خودم دانش آموز پایه هشتم هستم اگر می دانستم حتما حتما میگفتم 😘

2
ناشناس 2 سال قبل

خیلی خوب بود 😘

نویسنده 2 سال قبل
3

عالی بود مرسی۰۰

خیلی عالی 2 سال قبل
0

خیلی عالی

نویسنده 2 سال قبل
0

سرد شدن بخار های آتشفشانی در دهانه آتش فشان مثل گوگرد

برای پاسخ کلیک کنید