درباره کاربردهای پنبه نسوز خطرهای آن و راه های جلوگیری یا کاهش این خطرها تحقیق کنید صفحه 102 علوم هشتم

نویسنده

پنبه ای که نمی سوزد

نویسنده

خطرات آزبست:آزبست دارای قدرت کشش و انعطاف پذیری منحصر به فرد از الیاف خود است و به همین دلیل است که آن را در وهله اول استفاده می شود. این الیاف خیلی کوچک هستند که توسط چشم غیر مسلح دیده می شود. توانایی فیبرهای آزبست برای انعطاف پذیری آنها را می توان بافته شده، هرچند با توجه به استحکام، بافت آمفیبول را سخت تر می کند. از سوی دیگر گروه سرپانتین به دلیل انعطاف پذیری آن بیشتر استفاده می شود.

رها

خیلی عالی بود ممنون

جواب اطلاعات جمع آوری کنید صفحه ۱۰۲ کتاب علوم تجربی پایه هشتم درباره کاربردهای پنبه نسوز خطرهای آن و راه های جلوگیری یا کاهش این خطرها تحقیق کنید از سایت نکس لود دریافت کنید.

جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

مهدی : آزبست چیست؟.
آزبست نام گروهی از ترکیب‌های معدنی منیزیم و سیلیسیوم است که اغلب در طبیعت به صورت الیاف معدنی و سنگ یافت می‌شود. این مواد به خاطر مقاومت زیادی که در برابر گرما و آتش دارند به عنوان مواد نسوز بکار می‌روند.
تاریخچه آزبست.
نخستین بار در ۳۰۰ سال قبل از میلاد، تئوفراستوس که از شاگردان ارسطو بود در کتاب خود به نام “درباره سنگ‌ها” به ماده بدون نامی، شبیه چوب پوسیده که در اثر اختلاط با نفت می‌سوزد، بدون آنکه آسیبی ببیند اشاره کرده‌است که بعدها این ماده آزبست نام گرفت. در ساختمان آزبست، پنبه کوهی یا پنبه نسوز، عناصری مانند سیلیس، منیزیم و آهن وجود دارد. آزبست در طبیعت به رنگهای سفید، قهوه‌ای و آبی به چشم می‌خورد.
در سال ۱۸۲۰ یک دانشمند ایتالیایی، برای نخستین بار لباس ضد آتش، را با استفاده از الیاف آزبست تولید کرد. در اوایل قرن بیستم، یک مهندس اتریشی به نام لودویک هاچک از ترکیب الیاف این ماده با سیمان، موفق به اختراع سیمان نسوز شد، که با استقبال جهانی روبرو گشت.
کاربردهای آزبست.
هم اکنون در صنعت، از آزبست برای مصارف زیر استفاده می‌شود:.
• عامل افزایش مقاومت سیمان در لوله‌های سیمانی و قطعات پوششی سقفی.
• عامل افزایش دهنده نقطه اشتعال در منسوجات و محصولات کاغذی.
• عامل افزایش مقاوت لنت‌های ترمز و کلاچ در برابر سایش.
مهم‌ترین فرآورده های آزبستی به شرح زیر هستند:.
• محصولات آزبستی سیمانی: شامل لوله‌های آزبست سیمانی، ناودانی و صفحات ایرانیت، که در صنایع گوناگون بکار می‌روند.
• جامه‌های نسوز: لباس، جلیقه، نمدها و دیگر مواد نسوز.
• کاغذهای آزبستی: از این نوع کاغذها به عنوان پوشش لوله‌ها و عایقهای الکتریکی استفاده می‌کنند.
• مواد مالشی و حرارتی: صفحه کلاچ، لنت ترمز، انواع واشر و غیره.
• به‌عنوان ماده پرکننده: در آسفالت، رنگ شیمیایی، کاشی، پلاستیک.
در کشورهای در حال توسعه، به طور گسترده‌ای از لوله‌های آزبست سیمان استفاده می‌شود، بطوری که سی درصد لوله‌های انتقال رسانی آب شهری در هندوستان را شامل می‌شود و ۱۹ درصد از شبکه آبرسانی کانادا نیز از جنس آزبست سیمان است.
علت ممنوعیت آزبست.
آزبست موجود در لنت ترمز اتومبیل، عامل اصلی در ابتلاء به نوعی سرطان خطرناک است و به واقع با هر بار ترمز کردن و انتشار آزبست در فضا به این نوع سرطان مهلک نزدیک می شویم. کارشناسان محیط زیست بر ضرورت خاموش کردن سیگار در کنار خاموش کردن خودروها برای جلوگیری از تردد غیرضروری و امکان ادامه زندگی فردی و زیست جمعی شهروندان در کلان شهرها تاکید و تصریح می کنند.
آزبست نام تجاری چندین ماده معدنی است که به شکل وسیع در تهیه لنت ترمز اتومبیل و برخی مصالح ساختمانی به کار می‌روند و یکی از آلاینده‌های مهم هوا است. پراکنده شدن ذرات آزبست در هوا سبب ایجاد اختلالات تنفسی و ابتلا افراد به بیماری‌های وخیم ریوی می‌شود.
سابق بر این آزبست برای حفاظت از آتش‌سوزی و ایزوله کردن لوله‌های آب گرم، پوشش و نمای ساختمان و لنت ترمز خودروها استفاده می‌شد. اما به دلیل سرطان‌زا بودن آن، در بسیاری از کشورها تولید و استفاده از این ماده ممنوع شده است.
در هر شبانه‌روز معادل 7 تن آزبست یا لنت ترمز در هوای تهران تولید می‌شود. استنشاق آزبست یا لنت ترمز از راه تماس‌های شغلی یا محیطی اتفاق می‌افتد. آزبست به دلیل داشتن ویژگی‌های نسوز بودن و قابلیت انعطاف به شکل یک ماده صنعتی با ارزش درآمده است که برای آن بیش از 3000 مورد استفاده شناخته شده است. با هر بار استفاده از ترمز خودرو مقداری از لنت ترمز تحت عمل اصطکاک لنت با کاسه یا دیسک چرخ ساییده شده و آزبست موجود در آن به شکل غبار از درز کاسه‌های چرخ و یا به طور مستقیم از کنار دیسک چرخ به زمین می‌ریزد و در هوا پراکنده شده و براثر جریان‌های سطحی هوای نزدیک به آسفالت خیابان (که حرکت اتومبیل‌ها آن را تشدید می‌کند) در محیط شهر پراکنده می‌شود.
آزبست و سلامت انسان.
الیاف آزبست می تواند به ذرات بسیار ریز و غیرقابل رویتی تبدیل شود. این ذرات نامرئی که قطر آن‎ها کمتر از 0.5 میکرون است، در هنگام تنفس به اعماق ریه نفوذ می کنند و برای همیشه در آن جا می مانند. با گذشت زمان این ذرات بر اثر تحریکات مداوم خود می توانند سبب بیماری های آزبستوسیس Asbestosis، سرطان ریه و یا بیماری مزوتلیوما(Mesotheliom) شوند که همه آن‎ها نهایتا به مرگ منتهی می شوند.
آزبست و محیط زیست.
الیاف آزبست توسط استخراج از معدن، اره‌کشی، عملیات تخریب ساختمان‌هایی که در عایق‌سازی آنها از آزبست استفاده شده، و بطور کلی تخریب هر فرآورده آزبست دار به محیط زیست وارد می‌شوند. در شهرهای بزرگ یکی از مهم‌ترین راه‌های ورود آزبست به هوا از طریق لنت ترمز و کلاچ خودرو است.
از دید تولید کنندگان محصولات آزبست، از آنجا که صنعت آزبست، نیاز به انرژی کمتری در مقایسه با محصولات جایگزین که از پتروشیمی و استخراج فلزات بدست می‌آید، دارد، دوستدار محیط زیست است.
تاثیر آزبست بر محیط زیست.
ممنوعیت استفاده از آزبست.
مصرف آزبست از حدود سال 1980 میلادی در کشورهای صنعتی جهان به شدت کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای در حال توسعه مصرف آن در حال افزایش است.
در سال ۱۹۹۶ نخست وزیر فرانسه، فرمانی مبنی بر قدغن کردن استفاده از آزبست صادر کرد. این فرمان شش ماده‌ای مقرر کرده بود که استفاده از آزبست در کلیه محصولات تا سال ۲۰۰۱ محدود و سپس بطور کامل قطع گردد تا از آلودگی زیست محیطی ناشی آزبست جلوگیری گردد.
به‎طور کلی اروپاییان معتقدند که آزبست سمی است و اثرات مخرب آن کاملاً شناسایی شده‌است ولی کانادایی‌ها اعتقاد دارند که به صورت کنترل شده و با احتیاط می‌توان از آن استفاده کرد. از این درگیری تحت عنوان جنگ آزبست یاد شده‌است. روسیه، چین و کانادا ۶۵ درصد تولید آزبست در جهان را در اختیار دارند و کانادایی‌ها در حال گسترش فعالیتهای خود هستند.
بر طبق مصوبه شورای عالی حفاضت محیط زیست در دوم مرداد 1379، مصرف آزبست در ایران از اول مرداد 1386 ممنوع شده است. در تبصره این مصوبه آمده است که در صورتی که پس از 4 سال محرز شود که برای تولید لوله های آزبست سیمانی از نظر فنی، اقتصادی و زیست محیطی جایگزین مناسبی برای آزبست یافت نشده است، این تصمیم در مورد لوله های آزبست سیمانی قابل تجدید نظر خواهد بود.
مصرف‎کنندگان عمده آزبست.
عمده‎ترین کشورهای مصرف کننده آزبست در سال ۱۹۹۴ به ترتیب عبارتنداز:.
• چین.
• ژاپن.
• برزیل.
• تایلند.
• هندوستان.
• کره جنوبی.
• ایران.
• فرانسه.
• اندونزی.
• مکزیک.
• کلمبیا.
• اسپانیا.
• آمریکا.

میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
خخ 1 سال قبل
-2

نمیدونم

خوبه 2 سال قبل
2

حرف نداره👏🏻👏🏻👌🏻👌🏻

Mp 2 سال قبل
-2

میشه بگین فقط سرطان زا؟

Mp 2 سال قبل
0

کلا خلاصه ی خطرات معایب شو بگین

ستاره 2 سال قبل
1

ممنون به درد خورد

نویسنده 2 سال قبل
5

پنبه ای که نمی سوزد

رها 2 سال قبل
3

خیلی عالی بود ممنون

1
پروانه آره 2 سال قبل

میشه یه نفر یه جواب کلی از همه اینای ک گفتید بدید ؟🙄اینلی که گفتید واقعا خودتون بلد اید یا از همین بغل گرفتین🙄😂

ناشناس 2 سال قبل
2

خطرات ان برای انسان بسیار مضر است و باعث بیماری های تنفسی و انواع سرطان ها میشود

Fatemeh 2 سال قبل
0

سلاممطالبی که در این سایت هست واقعا عالیه

مهدب 2 سال قبل
1

عالی

نویسنده 2 سال قبل
4

خطرات آزبست:آزبست دارای قدرت کشش و انعطاف پذیری منحصر به فرد از الیاف خود است و به همین دلیل است که آن را در وهله اول استفاده می شود. این الیاف خیلی کوچک هستند که توسط چشم غیر مسلح دیده می شود. توانایی فیبرهای آزبست برای انعطاف پذیری آنها را می توان بافته شده، هرچند با توجه به استحکام، بافت آمفیبول را سخت تر می کند. از سوی دیگر گروه سرپانتین به دلیل انعطاف پذیری آن بیشتر استفاده می شود.

برای پاسخ کلیک کنید