جواب فعالیت صفحه ۱۱۴ کتاب مطالعات اجتماعی پایه هفتم دلیل بیاورید که ایلام یک تمدن بوده است از سایت نکس لود دریافت کنید.

جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

مهدی : الف) عقاید مذهبی: بخش عمده ای از باورها و اندیشه های دینی و اسطوره ای ایلامیان بر نوعی عبودیت و احترام به زن و زنانگی و پرستش مار استوار بوده است.
ب) اقتصاد: ایلام از نظر تمدن شهر نشینی به بلوغ تعیین کننده ای رسیده بود از این رو برای بین النهرین که در اکثر موارد با همسایگان خود در دادوستد بوده است از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بود. در نوشته ای آمده است که سومری ها و بابلی ها از طریق داد و ستد چوب برای مصارف ساختمانی و نیز مس وسرب و قلع و مرمر و انواع سنگ های زینتی و قیمتی، اسب مورد نیاز خود را از ایلام تامین می کردند.
ج) هنر: هنر ایلام در کنار الهام گیری از سرچشمه طبیعی زندگی، تمایل به تقلید از هنر بین النهرین را نیز داشت. اصولا هنر تندیس سازی ایلام خواه از سنگ یا فلز یا گل با تاکید بر بیان واقعیت و به دور از تخیل شکل گرفته است. این ویژگی در هیچ زمینه ای به اندازه نقش برجسته صخره ای نمایان نیست. یکی از نقوش مورد علاقه ایلامی ها، نقوش غول های ترکیبی انسان و حیوان یا حیوان و حیوان است.
د) خط: در هزاره چهارم پیش از میلاد به موازات ابداع نخستین خط تصویری در سومر، ایلامیان نیز موفق به اختراع خط مشابهی شده بودند که از آن برای ثبت و نگهداری حساب ها و معاملات خود استفاده می کردند. این خط احتمالا 150 نشانه داشته است. .
ه) حکومت: سرزمین ایلام در غالب تاریخ خود به شکل فدرال اداره می شد و به مرکزیت شهرهای بزرگ آن، حکومت های مستقل و خودگردانی شکل می یافت. اما هرگاه که قدرت دولت مرکزی ایلام فزونی می یافت این حکومت های جداگانه را متحد کرد و زیر فرمان خود درمی آورد.