نقاط قوت و ضعف تولید انرژی الکتریکی از طریق نیروگاه های هسته ای صفحه 76 علوم تجربی هفتم

امیر

خیلی بزرگ بود نتوانستم بنویسم

هیچ

خیلی خوب بود کمک زیادی کردممنونم❤

الینا

میشه لطفا کوته بنوسید ……دست آدم درد میگیره خوب …..در کل خوب بود …….

محمد علی

عالی بود باعث شد تا نمره ی 20 رو بگیرم😙😙😙

تخ

خوب

جواب صفحه ۷۶ کتاب علوم تجربی پایه هفتم به کمک اعضای گروه خود در خصوص نقاط قوت و ضعف تولید انرژی الکتریکی از طریق نیروگاه های هسته ای تحقیق کنید و نتیجه را در کلاس درس به بحث بگذارید از سایت نکس لود دریافت کنید.

تولید انرژی الکتریکی نیروگاه های هسته ای

نقاط ضعف و قوت تولید انرژی الکتریکی چیست

امروز در سایت در خدمت شما عزیزان هستیم با جواب دادن به پرسش نقاط قوت و ضعف تولید انرژی الکتریکی از طریق نیروگاه های هسته ای امروز در این پست آن را بررسی خواهیم کرد. افراد بسیار زیادی در این حوزه مشغول فعالیت هستند و با یکدیگر و با همکاری همدیگر در تولید انرژی از طریق نیروگاه های هسته‌ای به کشور برق رسانی می کنند. برخلاف سال‌های گذشته تولید علم در ایران بسیار کاهش یافته است و دیگر شاهد شکوفایی علم و استعداد ها نمی باشیم. پس از تحقیقات زیادی که در اینترنت درباره نقاط ضعف و قوت تولید انرژی از طریق نیروگاه های هسته ای صورت دادیم نتوانستیم جواب کامل برای شما پیدا کنیم. به زودی آن را پیدا خواهیم کرد و در همین پست منتشر خواهیم کرد و لینک دانلود را در پایین خواهیم گذاشت.

مزایای سوخت های هسته ای

با مقدار کمی از سوخت های هسته ای می توان انرژی بسیار زیادی به دست آورد
سوخت های هسته‌ای گازهای آلوده کننده محیط زیست تولید نمی‌کنند

معایب سوخت های هسته ای

منابع این سوخت ها محدود است و پس از مدتی تمام می شود
فرایند آماده سازی این سوختها کاری مشکل و پیچیده است
در فرایند تولید انرژی الکتریکی از طریق نیروگاه های هسته ای بخش قابل توجهی از انرژی تلف می‌شود
سوخت های هسته ای پرتوزا و خطرناک هستند
ایمنی و حفاظت از راکتورهای هسته ای کاری حساس و بسیار پر هزینه است

تحقیق نقاط قوت و ضعف تولید انرژی الکتریکی از طریق نیروگاه های هسته ای

انرژی هسته‌ای واژه‌ای است که در سال‌های اخیر بسیار درباره‌ی آن شنیده‌ایم، چراکه استفاده از آن برای تولید انرژی الکتریکی به یکی از چالش‌های کشورمان تبدیل شده است. اما به واقع در نیروگاه‌های هسته‌ای و داخل راکتور چه فرآیندی برای تبدیل انرژی هسته‌ای به انرژی الکتریکی روی می‌دهد؟

فرآیند تولید انرژی الکتریکی از انرژی هسته‌ای چرخه‌ی بسیار بلندبالایی دارد. اما آخرین مرحله از تولید انرژی که در نیروگاه هسته‌ای انجام می‌شود، تفاوت چندانی با نیروگاهی که در آن سوخت مورد استفاده زغال سنگ یا سوخت‌های فسیلی است، ندارد. تفاوت کلی سوخت هسته‌ای با سایر سوخت‌های مورد استفاده در نیروگاه‌ها که شامل انواع فسیلی است، در محدودیت این منابع سوختی است. البته باید به تفاوت آلودگی‌ها و شدت گازهای گلخانه‌ای منتشر شده نیز اشاره کرد.

همانطور که اشاره کردیم، فرآیند تولید سوخت هسته‌ای توسط اورانیوم با روش تولید انرژی الکتریکی توسط سایر سوخت‌های فسیلی تفاوت چندانی ندارد. برای تولید انرژی از یک منبع، باید مقداری انرژی به آن وارد کنیم تا ماده‌ی مورد نظر انرژی خود را به شکل بزرگ‌تر آزاد کند. برای مثال در زمان استفاده از زغال سنگ، این ماده در معرض انرژی حرارتی قرار گرفته و پس از شعله‌‌ور شدن انرژی آن آزاد می‌شود که از این انرژی برای بخار کردن آب و چرخاندن توربین‌ها استفاده می‌شود. تفاوت در منابع انرژی مورد استفاده برای تولید انرژی الکتریکی در میزان انرژی آزاد شده است. انرژی آزاد شده توسط سوخت هسته‌ای بسیار بیشتر بوده و می‌تواند مقدار بسیار بیشتری انرژی الکتریکی را تولید کند. برای آزاد کردن انرژی اورانیوم کافی است با فراهم کردن شرایط مورد نظر، امکان شکافت هسته‌ای را ایجاد کرد تا از این طریق انرژی آزاد شده را برای ایجاد بخار آب و چرخاندن توربین‌ها مورد استفاده قرار داد.

در صورتی که بخواهیم میزان انرژی الکتریکی تامین شده با استفاده از زغال سنگ و انرژی اتمی را با یکدیگر مقایسه کنیم، باید بدانیم که انرژی تولید شده توسط چند کیلوگرم اورانیومی که درون راکتور هسته‌ای قرار خواهد گرفت با چند تن زغال سنگ برابری می‌کند. علاوه بر نیاز به حجم بالایی از زغال سنگ برای تولید مقدار برابری از انرژی الکتریکی از طریق انجام فرآیند هسته‌ای، سوخت‌های فسیلی چون زغال سنگ آلودگی بسیاری ایجاد کرده و بر حجم گازهای گلخانه‌ای اضافه می‌کنند. برای درک این موضوع که چگونه این میزان از انرژی در حجم بسیار کوچکی جمع شده، باید سفری در تاریخ داشته و به روزهای اول حیات روی کره‌ی زمین برویم.

در روزهای اول حیات زمین، این کره حال و روز دیگری داشت و ازاین رو المان‌هایی که این کره‌ی خاکی را تشکیل داده بودند، به تازگی در اثر انواع ابرنواخترها به وجود آمده بودند. با توجه به جوان بودن، کره‌ی زمین از وجود ایزوتوپ‌های رادیو اکتیو متعددی بهره‌مند بود. با توجه به اینکه شمار بسیار زیادی از اتم‌ها در آن دوران در وضعیت ناپایدار بودند، از این‌رو تشعشعات بسیاری از اتم‌ها ساطع می‌شد. پس از آنکه هر اتم به اندازه‌ای انرژی آزاد می‌کرد به حالت پایدار می‌رسید.به این فرآیند که طی آن اتم‌ها انرژی خود را آزاد می‌کنند تا به حالت پایدار برسند، تجزیه‌ی رادیو اکتیو اطلاق می‌شود. با گذشت زمان ایزوتوپ‌های پایدار کمتری اقدام به انتشار تشعشعات هسته‌ای می‌کنند و در نتیجه‌ی تجزیه‌ی اتمی با سرعت بیشتری انجام می‌شود. پس از تولد زمین، بسیاری از ایزوتوپ‌ها به سمت نمونه‌هایی سنگین‌تر و کم‌انرژی‌تر سوق پیدا کرده‌اند تا آنکه مواد مختلف به وضعیت امروزی خود رسیدند.

شکافت هسته‌ای نیازمند بهره‌گیری از اتم‌هایی با سطح انرژی بالا است تا به راحتی در فرآیند شکافت شرکت کنند

با توجه به اینکه اغلب اتم‌ها به وفور از نوع ایزوتوپ‌های پایدار هستند، از این رو شکافت هسته‌ای بسیار سخت بوده و شکستن اتم‌ها در فرآیندی که با نام فیسیون شناخته می شود، بسیار مشکل است. چاره‌ی شکافت اتم‌ها و دریافت میزان عظیمی از انرژی حاصل از این فرایند، استفاده از موادی است که اتم‌های آن‌ها دارای انرژی زیادی بوده و سطح انرژی بالایی برای شکافته شدن دارند. این روزها اورانیوم به عنوان سوخت اصلی در راکتورهای هسته‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد، البته این ماده نیز دارای ایزوتوپ‌های مختلفی است که شماری قابلیت شکافت بالاتری دارند، از این‌رو برای بالا بردن خلوص ایزوتوپی از اورانیوم که می‌توان آن را با صرف انرژی پایین‌تری وارد فرآیند شکافت کرد، بحث غنی سازی اورانیوم پیش می‌آید.

سانتریفیوژها و چگونگی خالص سازی اتم ها

سانتریفیوژها اتم‌های اورانیوم را با بهره‌گیری از ایجاد نیروی گریز از مرکز از هم جدا می‌کنند طی فرآیند غنی سازی اورانیوم، درصد ایزوتوپی از این ماده که می‌توان آن را به راحتی وارد فرآیند شکافت کرد، افزایش پیدا می‌کند. غنی سازی اورانیوم با بهره‌گیری از وزن ایزوتوپ‌ها و استفاده از ابزار‌هایی با نام سانتریفیوژ صورت می‌پذیرد. سانتریفیوژها اتم‌های اورانیوم را با بهره‌گیری از ایجاد نیروی گریز از مرکز از هم جدا می‌کنند. همانطور که اشاره کردیم، فرآیند جداسازی از فاکتوری چون وزن و چگالی اتم‌ها استفاده می‌کند تا با جدا کردن ایوزتوپ‌های مختلف، درصد ایزوتوپ‌های مورد نیاز برای وارد شدن در چرخه‌ی شکافت افزایش یابد. خلوص مورد نیاز برای اینکه بتوان اورانیوم را در راکتور اتمی مورد استفاده قرار داد، ۳ تا ۵ درصد است. در دورانی که زمین دوران اولیه حیات خود را پشت سر می‌گذاشت، میزان ایزوتوپ‌های ناپایداری از مواد که قادر به وارد شدن به چرخه‌ی شکافت بودند، بسیار بالاتر بود.

پس از آنکه اورانیوم به درصد خلوص ایده‌آل برای وارد شدن به چرخه‌ی شکافت رسید، می‌توان این فرآیند را درون راکتور هسته‌ای آغاز کرد تا بتوان از انرژی آزاد شده به منظور تامین نیروی برق استفاده کرد. این بخش از چرخه‌ی تولید انرژی آسان‌ترین بخش در فرآیند تولید انرژی از این طریق است. شکافت هسته‌ای تشعشعات بسیاری را به همراه دارد که البته در کنار آن انرژی بسیاری بالایی نیز آزاد می‌شود که همین فاکتور دلیل اصلی استفاده از انرژی هسته‌ای است. برای آغاز چرخه‌ی شکافت هسته‌ای کافی است تا یک نوترون در کنار اتم‌های اورانیوم با خلوص مشخص شده قرار گیرد؛ در این حالت شاهد آغاز شکافت هسته‌های اورانیوم خواهیم بود که در نتیجه‌ی آن انواع تشعشعات هسته‌ای، انرژی و نوترون‌های بیشتر آزاد می‌شوند که همین آزاد شدن نوترون‌ها باعث تسریع فرایند شکافت هسته‌ای می‌شود.

دانشمندان استفاده از راکتورهای آب سبک و آب سنگین را برای کنترل فرآیند شکافت با نوترون پیشنهاد می‌دهند اما مساله‌ای که در این مرحله پیش می‌آید، نحوه‌ی کنترل نوترون‌های آزاد شده به منظور انجام فرآیند شکافت بصورت ادامه دار است. دو راهکار برای کنترل سرعت نوترون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که شامل استفاده از راکتورهای آب سنگین و آب سبک است. در صورتی که سرعت پخش شدن نوترون‌ها در راکتور بسیار افزایش پیدا کند، نمی‌توان فرآیند شکافت و در نتیجه دریافت انرژی را به درستی انجام داد. در راکتورهای آب سبک، از آب معمولی برای خنک کردن راکتور و همچنین جذب نوترون‌های حرارتی استفاده می‌شود. این راکتورها را باید با استفاده از اورانیومی که تا خلوص ۳ تا ۵ درصد غنی سازی شده، تغدیه کرد.

در مورد راکتورهای آب سنگین، وضعیت تا حدودی متفاوت است. در این راکتورها به جای استفاده از آب معمولی، از آب سنگین که هزینه‌ی تولید بالایی نیز دارد، استفاده می‌شود. در آب سنگین از ایزوتوپ‌های سنگین‌تر هیدروژن استفاده می‌شود که همین امر باعث جذب مقدار بیشتری از نوترون‌های آزاد شده می‌شود. استفاده از آب سنگین این امکان را در اختیار متخصصان قرار می‌دهد تا راکتور را با اورانیومی که غنی سازی نشده، وارد چرخه‌ی شکافت و در نتیجه تولید انرژی کنند. با توجه به اینکه در راکتور آب سنگین خبری از غنی سازی اورانیوم نیست، از این‌رو هزینه‌ی تولید آب سنگین نیز چندان زیاد به نظر نمی‌رسد.

در هر دو حالت از آب برای خنک کردن راکتور استفاده می‌شود، بطوریکه آب با جذب نوترون‌ها و همچنین انرژی تولید شده تبدیل به بخار شده و این بخار با فشار پره‌های توربین قرار گرفته در مسیر را حرکت می‌دهد که نتیجه‌ی آن تولید انرژی الکتریکی است.

البته شمار دیگری از راکتورها نیز طراحی شده‌اند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به راکتورهای نمک گداخته اشاره کرد. در این راکتورها از نمک گداخته برای خنک کردن سیستم استفاده می‌شود که این موضوع امکان فعالیت در دمای بالای عملیاتی را بدون افزایش فشار سیستم ممکن می‌کند. بسیاری ار کارشناسان، استفاده از توریم را به عنوان سوخت هسته‌ای پیشنهاد می‌دهند. توریم در مقایسه با اورانیوم یا پلوتونیوم زباله‌ی هسته‌ای کمتری را تولید می‌کند. همانطور که می‌دانید زباله‌های هسته‌ای خود خطر بسیار بالایی دارند.

در طول سالیان اخیر تدابیر امنیتی ویژه‌ای برای کنترل فرایند سوخت هسته‌ای به نیروگاه‌های اتمی اضافه شده و مورد استفاده قرار گرفته است. این تدابیر شامل پیش‌بینی ایجاد زیرساخت‌های پشتیبانی از راکتورهای هسته‌ای در لحظات بحرانی است. برای مثال می‌توان به نیروگاه فوکوشیما اشاره کرد که طی نفوذ آب براثر سونامی به ارتفاع ۱۵ متر، ژنراتورهای دیزلی آن از کار افتاده و دراثر عدم پمپاژ آب، راکتور‌های فعال در این نیروگاه با افزایش بیش از حد دما دچار حادثه شدند. در حال حاضر بسیاری از راکتورهای مورد استفاده دارای کلیدی با نام ایست هستند که در صورت ایجاد بحران وارد عمل شده و سوخت هسته‌ای از طریق فعال شدن این کلید از راکتور خارج می‌شود.

تنها خطری که یک نیروگاه هسته‌ای را تهدید می‌کند، عدم مدیریت و کنترل فرآیند شکافت هسته‌ای درون راکتور است. در صورتی که این فرآیند از کنترل خارج شده و نتوان شکافت هسته‌ای را در راکتور کنترل و مدیریت کرد، دما با سرعت بالایی افزایش یافته و نهایتا شاهد سرنوشتی شبیه به نیروگاه فوکوشیمای ژاپن خواهیم بود. بحران هسته‌ای ابعاد خطرناک بسیار گسترده‌ای دارد که بشر تاکنون دو بار شاهد آن بوده است. گسترده‌ترین حادثه‌ی روی داده در نیروگاه‌های اتمی، مربوط به نیروگاه چرنوبیل در زمان جنگ سرد است که شکافت هسته‌ای به بیرون از راکتور منتقل شد و انفجار عظیم منطقه‌ی بزرگی را آلوده کرد. اما در فوکوشیما بخش بزرگی از شکافت هسته‌ای در داخل راکتور آسیب دیده انجام شد و اثرات زیانبار چندان گسترده‌ای متوجه محیط اطراف نشد.

با در نظر گرفتن خطرات ناشی از نیروگاه‌های هسته‌ای، شماری از کارشناسان و متخصصان در حوزه‌ی انرژی، استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر را پیشنهاد می‌دهند. ژاپنی‌ها نیز پس از زلزله‌ی بزرگی که منجر به انفجار نیروگاه اتمی فوکوشیما شد، بیش از پیش به این حوزه علاقمند شده‌اند. شماری از کشورهای اسکاندیناوی این روزها بخش بزرگی از انرژی مورد نیاز خود را باید از طریق توربین‌ها تامین کنند.

جواب بچه ها در نظرات پایین سایت

مهدی : الف) از مزایای آن: انرژی بسیار زیادی در سوخت هسته ای ذخیره شده است هوا را آلوده نمی کند و موجب کاهش مصرف سوختهای فسیلی می شود. از معایب آن: خطر آلودگی محیط به وسیله مواد رادیو اکتیو نیاز به تجهیزات بسیار مدرن و گران قیمت تولید زباله های هسته ای برای تبدیل به انرژی های دیگر مراحل پیچیده و سختی دارد.

علی : فقط یه بخش کوچکی رو به سوال اصلی اختصاص داده بود بقیش بحث تخصصی تر بود.
منتظر شما هستیم …

میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
ناشناس 6 روز قبل
1

خیلی خوب بود

ناشناس 13 روز قبل
1

واقعا ممنون خسته نباشید😞😞😞😠😠😠

جونم S 13 روز قبل
0

هر چی باشه منون خسته نباشید انشالله بتونید جواب را پیدا کنید و در اختیار ما قرار بدید

ناشناس 13 روز قبل
1

عالی بود ولی کم و کسری داره

رومیکس 13 روز قبل
0

بیا داخل کانال بهتر هاش رو گذاشتیم@NoDars

امیر محمد مرشدخانی 13 روز قبل
0

لطفاً اگه میشه امروز بذارید ممنون

0
رومیکس 13 روز قبل

بیاین داخل این کانال@nodars

سلین 13 روز قبل
0

بد نبود ولی بازم مطلب بیشتر می خواد

یلدا 13 روز قبل
-1

واقعا ممنونم سه ساعت به ما میگین روی این لینک روبه رو بزن جواب و بگیر روی این و اون بزن هیچی به هیچی مرررسی واقعا عالی بووود

-1
رومیکس 13 روز قبل

دوست عزیز من نگفتم روی لینک بزن هنوز هیچی پیدا نکردیم که بزاریمشما برین داخل این کانال شاید پیدا شد@NoDars

ناشناس 13 روز قبل
4

سلام اگه مطلباش باز تر بود بهتر می شد

رومیکس 13 روز قبل
1

به زودی درستش میکنیم

جیگر 13 روز قبل
0

خیلی ممنون چقد زحمت کشیدین…هیچ ربطی ب سوال نداشت

0
رومیکس 13 روز قبل

همین بود فقط توی اینترنت

هرکی 13 روز قبل
1

من نه معایبشو پیدا کردم نه مزایا خیلی برام مهم بود ولی پیدا نکردم

0
رومیکس 13 روز قبل

توی اینترنت نیست متاسفانه

بیتا 13 روز قبل
-1

پس مزایا معابش کو

-2
رومیکس 13 روز قبل

نبود توی اینترنت شرمنده

0
رقیه 13 روز قبل

شما تونستین معایب ومزایا را پیداکنین

-2
رها 13 روز قبل

اهره همون اولشه

سارا 13 روز قبل
-1

پس چواب سوال چی شد ؟😁😁😁😁😁😁😁😁😁😁

ناشناس 13 روز قبل
1

مزایا و معایبش معلوم نبود😞

محمد 13 روز قبل
1

خوب بود فک کنم دبیر علوم 20بده:)

فاطمه 13 روز قبل
0

مطالبش واضح نبود ولی قابل وقبول ما بود

مریم 13 روز قبل
-1

یدونه جواب درست حصابی بزارین دیگه اینا چین

ASAL.SH 13 روز قبل
-1

با توجه به اینکه جواب به سوالات ما نداده بود راضی نبودم.من اولش که دیدم به سوال جواب نمیده ناراحت شدم ولی اطلاعاتی که جدای از موضوع داده شده بود خیلی خیلی کامل و جامع بود وبه اطلاعات من خیلی اضافه کرد.لطفاً مطالب را کامل بخونید، بعد با استفاده از سنجه های ارزیابیه من،به من پاسخ بدید.دست کسی که این نوشته هارو نوشته،درد نکنه؛من شخصاًاز شما ممنونم.

asra 13 روز قبل
0

مممنون از مطالب زیباتون 👌 در حد اینکه مشکلی رو بگیرم نیستم ولی اگر کمی گسترده تر بود بهتر بود

M 13 روز قبل
0

اصلا معلوم نیست وهیچ مزایا ومعایبی رو ننوشته😈😑😕😕😕😕

0
رومیکس 13 روز قبل

شما باید خودتون پیدا کنید این بخشاشو

0
دریا 13 روز قبل

عالی بود ای کاش مزایاومعایب بیشتری میذاشتین چون میخواستم بدم معلمم ازم کلی تعریف کنه

نا شناس 13 روز قبل
0

خیلی خیلی خوب بود😘😘

گلی 13 روز قبل
0

خیلی خیلی بدبود چرا چیز الکی می زارید

گلی 13 روز قبل
0

خیلی خیلی بد بود اینا دیگه چیه باایم مطالب نمره ۱بگیرم خوبه

ناشناس 13 روز قبل
0

من که نه مزایا نه نقاط قوت رو پیدا کردم🙁

0
HIVA 13 روز قبل

اصلا از نقات ضعف و قوت چیزی توش نبود

الناز 13 روز قبل
0

سلام بچه ها از این مطلب چطور استفاده کنم کسی تونست از این مطلب استفاده کنه ؟ لطفا راهنماییم کنید

0
نفس 13 روز قبل

فکر کنم ما هم خودمون اینقدر اطلاعات داشتیم.ارزش نگاه کردن نداشت.

جاسمین 13 روز قبل
-1

جواب سوال توش نبود ولی اطلاعات مفیدی داشت

نازیلا 13 روز قبل
-1

بعد یه عمری خواستیم کنفرانس بدیم هیچ چی یرا گفتن پیدا نشد.👩🏼‍🏫

-1
ناشناس 13 روز قبل

هر وقت صفر گرفتی برو یقشونو بگیر بیستتو از اونا بگیر

Macan band 13 روز قبل
0

دبیر علوم بهم ۰/۲۵ بده حق داره

parsa 13 روز قبل
1

باوا ما یه خلاصه ای می خوایم بنویسیم نه فیها خالدون نقاط قوت و ضعف انرژی الکتریکی از طریق نیروگاه

1
Amir leo 13 روز قبل

ما یه مطلب کوچیک می خواستیم نه این 👺👹

مریم 13 روز قبل
-1

نقاط قوت و ضعف تولید انرژی الکتریکی از طریق نیروگاه هسته ای

مریم 13 روز قبل
2

این چیه اخه من فقط جواب میخوام خیلی مسخرس

0
دریا 13 روز قبل

باهات موافقم

IDaW 13 روز قبل
1

بد نبود 😑اما میتونست بهتر هݥ باشع

اسحاق 13 روز قبل
1

لطفا زياد براي كتاب هاي درسي هفتم بگذاريد

پردیس 13 روز قبل
1

برا پایه هفتمه علوم تجربی

نویسنده 13 روز قبل
1

برای پایه ی هفتم کتاب علوم

فاطمه 13 روز قبل
4

برای پایه هفتمیه جواب درست بذارین توضیحش رو نخاستیم

AMIN 13 روز قبل
2

یک جواب کوتاه بزارید سریع بنویسیم . ما فقط برای نمره می خواهیم👿👿

M.q 13 روز قبل
0

لطفا پاسخ رو بذارید

Helma 13 روز قبل
1

خوب بود ولی سعی کنید مطالبی را که مربوط به نقاط ضعف و…. را بنویسید

الینا 13 روز قبل
6

میشه لطفا کوته بنوسید ……دست آدم درد میگیره خوب …..در کل خوب بود …….

0
ناشناس 13 روز قبل

راس میگی ولی خوب من کپی کردم میتونی حتی تاپ هم کنی

سادات 13 روز قبل
4

خوب بود فقط کاش کمی کوتاه بود.

ناشناس 13 روز قبل
1

نتوانستم جواب سوالم را بگیرم… خیلی بد بود

A 13 روز قبل
1

خیلی بد بود نتونستم جواب را پیدا کنم

1
ناشناس 13 روز قبل

راست میگی من هم نتونستم

1
رضا 13 روز قبل

دقیقا راست میگی😆😆😆😆

هیچی 13 روز قبل
1

خب اگه نمیتونید جواب بدید به سوالات ما پس چرا مطلب میزارید 🤨😐😒😒😒

MA 13 روز قبل
1

ببخشید اشتباه گفتم اصلا خوب نیست

آنا هیتا 13 روز قبل
0

خیلی متن های بدی داشتتتتت

2
ما رال 13 روز قبل

اصلا این طور نیست خیلی خوب بود

ما رال 13 روز قبل
2

عالی بود هیچ عیب و نقصی هم نداشت

0
احمد 13 روز قبل

عالی

سارا 13 روز قبل
0

خیلی خیلی بد بود وقتی اطلاعات خوبی ندارید هیچی ننویسید چی واقعا مسخرست

ځڐيٽہღ 13 روز قبل
3

اطلاعات خوبی بود ممنونم از شما❤ღ

ناشناس 13 روز قبل
3

سلام. لطفا کوتاه تر بنویسید،من یک مطلب چند خطی میخواستم نوشته هاتون خیلی طولانیست.

2
ناشناس 13 روز قبل

کاملا موافقم خیلی طولانی بود من که فقط تا آخ معایب تمامش کردم

ملکا 13 روز قبل
3

به خدا یه بند هم میگفت میفهمیدیمتومار نوشته 😂در هر صورت مرسی😅

سلدا رضایتی 13 روز قبل
3

انرژی الکتریکیدرمحل مصرف ۳۳واحد است انرژی تلف شده به صورت گر ما ۳۱ واحد تولید انرژی نورانی ۲ واحد

امی 13 روز قبل
4

حالا بعد این همه مطلب چی بنویسم؟؟ 😅😅😅😵😵

0
عشقم 13 روز قبل

هرچه فهمیدی آن را بنویس

ناشناس 13 روز قبل
3

واقعا همشو خوندین؟؟؟؟ 😕😕😕

0
عشقم 13 روز قبل

بله

a 13 روز قبل
3

عالی بود هیچ عیبی نداشت

محمد امین 13 روز قبل
5

خیلی به دردم خورد

ناشناس 13 روز قبل
3

خیلی چیز خوبی بود

عرفان 13 روز قبل
1

مورد (ب) فعالیت صفحه76 جواب مشخصی نداشت

1
ناشناس 13 روز قبل

بازده=کارخروجی÷کار ورودی

هیچ 13 روز قبل
6

خیلی خوب بود کمک زیادی کردممنونم❤

تخ 13 روز قبل
5

خوب

محمد علی 13 روز قبل
5

عالی بود باعث شد تا نمره ی 20 رو بگیرم😙😙😙

4
رضا 13 روز قبل

خوش به حالت😆😆😆😆

مصطفى 13 روز قبل
2

خوب بود

رحمانی حسام 13 روز قبل
1

خوبه

خیلی خوب بود ممنون 13 روز قبل
1

خیلی عالی بود ممنون

R.R 13 روز قبل
0

عالی بودBIG LIKE

نویسنده 13 روز قبل
2

چگونه عربستان توانسته از ماسه برق تولید کند

ناشناس 13 روز قبل
1

ممنونم از متن بسیار خوبتون

ابوالفضل 13 روز قبل
0

خیلی خوب بود تحقیق ممنون از همه

ایلین a 13 روز قبل
4

عالی بود ممنون😉😉😉

علوم تجربی هفتم 13 روز قبل
3

در کل خوب بود.آموزنده

Zahra salehyfar 13 روز قبل
4

تحقیق بسیار خوبی بودممنونم🙏

ناشناس 13 روز قبل
4

لطفاً پاسخ ها را کوتاه تر کنید

اکبر 13 روز قبل
2

تحقیق درباره ی نقاط قوت و ضعف تولید انرژی الکتریکی از طریق نیروگاه های هسته ای

Fari 13 روز قبل
3

خوب بود به دردم خورد متنش واسه خودمون ساده و خوب بود

امین 13 روز قبل
3

عالی

ری 13 روز قبل
1

خدا میدونه

نویسنده 13 روز قبل
0

معایب از بین رفتن سوخت هامثلا در لامپ انرظی تلف شده تقریبا ۱۵ برار انرژی نورانی است

1
اتساع 13 روز قبل

همواره هر انرژی به انرژی دگری تبدیل شود قسمتی از آن تلف خواهد شد .مهمتر از این موضوع کسانی است که نمی خواهند از مطالب نتیجه بگیرند و همواره به فکر تقلب هستند

سید علی شیخ الا سللامی 13 روز قبل
-2

خوب بود ولی اجبار کار جا لبی نیست

8888iiii 13 روز قبل
4

ببخشیدا نمیشه خلاصش کنید

صمد کریمی 13 روز قبل
2

سلام خیلی خوب بود ولی اگر کوتاه تر بود بهتر تر بود. با تشکر

مهدیه 13 روز قبل
2

من از خنگ هاهم خنگ تر ام برای همین اومدم اینجا دنبال جواب بگردم

امیر 13 روز قبل
6

خیلی بزرگ بود نتوانستم بنویسم

آذر 13 روز قبل
3

خوب نیست مجبوری نظر بدیما

نویسنده 13 روز قبل
0

خوب عالی عالی

محسن 13 روز قبل
3

بابت بود

کیسان 13 روز قبل
1

خیلی زیادع اصن جواب اصن معلوم نیس

السا 13 روز قبل
1

اصلا مرتبط به موضوع من نبود…

رضا 13 روز قبل
-1

بسیار عالی

مینا ترابی 13 روز قبل
0

خیلی زیاده خلاصه اش کنید

ناشناس 13 روز قبل
3

خخخخخخخیییییییللللللللیییییییی بببببببببببببببددددددددددد بببببببببببووووووووددددددد😕😕😕😕😕😕😒😒😒😒😒😒😒😒

محمد 13 روز قبل
1

خوبه

ناشناس 13 روز قبل
-1

بد نبود

نویسنده 13 روز قبل
0

کامل بود

زهرا 13 روز قبل
0

خیلی خوب ممنون

بهار بهاری 13 روز قبل
-1

عااااااااااااللللللللللللیییییییییییییییی بود

/ابولفضل حاج محمد ولی / 13 روز قبل
-1

تحقیق عععععععععععععععععععععععععععععععاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود مرسی از همه

سینا 13 روز قبل
-1

عالی بود بهتر از این نمیشد خیلی ممنون

Majid 13 روز قبل
3

مطالب خوبی بود

مهدی 13 روز قبل
-2

خوب نه بد نه عالی

نویسنده 13 روز قبل
-1

بی نظیر بود نیاز به توضیح نیست!!

نویسنده 13 روز قبل
-1

وقتی دچار نشتی شود گاز خیلی بدی تولید می کند و تا چند سال هم طول می کشد تا از بین برود

ابوالفضل 13 روز قبل
-2

من میدون م که خیلی باحاله و برق که مصرف میکنیماینطوره که هرچه بیشتر مصرف کنیم پول کمتری باید بدیم

ناشناس 13 روز قبل
2

خییلی زیاده اصلانم سروته نداره لطفا مختصرو یکمی هم قابل درک بگید

سارا 13 روز قبل
0

خیلی ممنون مطلب خوبی بود

محمد حسین حضرتی 13 روز قبل
0

عالی

نویسنده 13 روز قبل
0

باد چگونه به وجود میایو

نویسنده 13 روز قبل
0

باد چگونه به وجود میاید

برای پاسخ کلیک کنید